Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Biopaliwowy start?

3 stycznia 2008
Pół miliarda złotych. Tyle dotychczas wydano na produkcję Biopaliw w Polsce. Ale w tym roku nakłady mają wzrosnąć dwukrotnie – przekonują optymiści. Tymczasem już od wczoraj na stacjach benzynowych obowiązuje nakaz sprzedaży paliwa z dodatkiem bio.

Na razie jest 5 instalacji gotowych do produkcji biopaliw. Z tego czynna jest zaledwie jedna. Brak opłacalności produkcji w ubiegłym roku spowodował, że sprzedaż ekologicznego paliwa wyniosła niecałe 100 tysięcy ton. Ale specjaliści przewidują, że tegoroczne wyniki będą znacznie lepsze.

Zagwarantować ma to rozporządzenie, które zmusza do sprzedaży Biopaliw. W myśl nowych przepisów ekologiczne paliwa mają stanowić 3,45% wartości całej sprzedaży. Szacuje się że dzięki temu, sprzedaż estrów rzepakowych wyniesie ok. 310 tysięcy ton a etanolu 230 tysięcy ton. Szacunki te byłyby znacznie lepsze gdyby nie opieszałość urzędników.

Mimo starań branży biopaliwowej do tej pory nie wprowadzono ulgi podatkowej i wyższych zwolnień w akcyzie dla rafinerii.

Tomasz Pańczyszyn, Krajowa Izba Biopaliw: informacja o tym, że propozycja niższej akcyzy na biopaliwa nie trafiła jeszcze do notyfikacji w Brukseli nie jest dobrą informacją dla firm biopaliwowych.

Na urzędniczej opieszałości stracą przede wszystkim konsumenci. Bo dzięki zablokowaniu planowanych ulg możemy zapomnieć o tańszych paliwach z dodatkiem bio. Wprowadzenie niższych cen na ekologiczne paliwa może nastąpić najwcześniej w drugiej połowie tego roku.


POWIĄZANE

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę