aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bitwa o owoce w Parlamencie Europejskim

25 sierpnia 2006

Bitwa o owoce miękkie (truskawki, porzeczki, maliny, jagody, agrest, wiśnie czereśnie) trwa w Parlamencie Europejskim od 2 lat. Sprawa jest dla Polski niesłychanie ważna, albowiem dwie trzecie unijnej produkcji tych owoców pochodzi z Polski, głównie z najbiedniejszych regionów, z Lubelszczyzny, z Mazowsza i z Ziemi Łódzkiej.

Żaden europejski rynek nie jest aż tak bardzo zdominowany przez jeden kraj członkowski. Sytuacja na rynku jest bardzo zła, z wielu powodów, między innymi na skutek nadmiernego importu owoców miękkich z Chin. Polscy plantatorzy przez trzy kolejne lata mieli wielkie kłopoty ze zbytem swoich produktów i stanęło przed nimi widmo bankructwa.

- Jako polscy posłowie w Parlamencie Europejskim chcemy ten stan zmienić i produkcję owoców miękkich objąć działaniami chroniącymi ten sektor przed upadkiem. Na skutek długotrwałych zabiegów, wielu próśb, gróźb i interwencji polskich posłów, Komisja Europejska przygotowała wreszcie swój raport w sprawie sytuacji na rynku owoców miękkich, a w październiku 2006 roku odbędzie się debata Parlamentarna i spodziewane jest przyjęcie rezolucji Parlamentu Europejskiego. Pojawia się nadzieja na rozwiązanie tej sprawy zgodne z interesem gospodarczym polskich rolników, ale i konsumentów w całej Unii Europejskiej, którym zależeć powinno na zachowaniu smacznych i zdrowych owoców z Polski – mówi Janusz Wojciechowski, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę