Brak chętnych na subsydiowany eksport pszenicy

17 lutego 2005

Polscy eksporterzy wciąż nie są zainteresowani sprzedażą pszenicy za granicę z unijnymi subsydiami, i jak na razie korzystają więc z tego zagraniczni przedsiębiorcy. Tym czasem przeciwko dotowaniu zbóż przez Unię Europejską protestują już niektórzy członkowie Światowej Organizacji Handlu.

Unia Europejska zaczęła dotowanie eksportu pszenicy po osiemnastomiesięcznej przerwie. Bruksela zdecydowała się na taki krok z powodu nadmiaru ziarna po zeszłorocznych, wyjątkowo dobrych zbiorach. Do tej pory odbyły się dwa przetargi.

– W ramach tego przetargu na refundacje wywozowe, żadem polski przedsiębiorca się nie zgłosił do nas, do Agencji Rynku Rolnego, nie łożył oferty co do ilości i co do wysokości stawki refundacyjnej – powiedział przedstawiciel ARR.

Nie oznacza to jednak, że w pozostałych krajach wspólnoty także nie ma chętnych na unijne refundacje. Do tej pory Komisja Europejska przyjęła oferty na wywóz prawie 300 tys. ton pszenicy. W zdecydowanej większości od francuskich eksporterów. A wszystko to za sprawą wysokości stawki refundacyjnej, która wynosi około 4 euro za tonę. Dal firm z Polski jest to zdecydowanie za mało. Dla Francuzów, wysyłających ziarno do Afryki, wystarczająco. Decyzja Brukseli o wznowieniu dopłat do eksportu już została oprotestowana przez państwa z grupy KERN, w skład której wchodzą najwięksi eksporterzy żywności nie stosujący subsydiów. Ich zdaniem ten krok zaszkodzi obecnym negocjacjom o liberalizacji handlu artykułami rolnymi prowadzonymi przez WTO.


POWIĄZANE

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę