EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Bronisze zyskują na Unii

27 września 2005

W Polsce mogłoby powstać centrum handlu warzywami i owocami dla całego regionu Europy Centralnej. Taką rolę chce pełnić giełda w Broniszach, która szybko zwiększa sprzedaż na rynku europejskim.

Otwarcie unijnych granic dla 10 nowych państw członkowskich okazało się wyjątkowo korzystne dla Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach. W ubiegłym roku ta giełda zanotowała znaczny wzrost zysków, m.in. dzięki wyższym cenom płaconym przez zagranicznych odbiorców.

- Po akcesji do Unii liczba kupców z krajów nadbałtyckich przyjeżdżających do Bronisz wzrosła dziesięciokrotnie - ocenia Janusz Byliński, prezes zarządu Rynku w Broniszach.

Wyraźną poprawę wyników widać także w wynajmie powierzchni handlowej. Przed 1 maja 2004 r. giełda miała najemców dla ok. 70 proc. powierzchni, a teraz dla niemal 100 proc. Miejsce małych handlarzy zajmują duże podmioty, także z udziałem kapitału zagranicznego. Jednym z największych nowych najemców w Broniszach jest firma, w której udziały mają Hiszpanie.Rynek w Broniszach promuje swoją markę handlową za granicą także poprzez nowo utworzoną spółkę zależną Platforma Logistyczna Bronisze. Sprzedaje ona pod własnym logo owoce, warzywa, grzyby i kwiaty głównie partnerom z krajów dawnej "15". Polskie płody rolne kupuje m.in. Sofruce, największy dystrybutor owoców i warzyw w Europie Zachodniej, ale Bronisze zaczynają także dostawy świeżych jabłek do Moskwy oraz towarów do Afryki Północnej.

- Producenci owoców i warzyw potrzebują naszej pomocy prawnej i organizacyjnej. Zachodni partnerzy nierzadko wykorzystują ich niewiedzę w celu obniżenia ceny albo nawet uniknięcia zapłaty za towar - przekonuje Andrzej Kowalski, dyrektor PLB. Jego zdaniem producenci w nowych państwach członkowskich jeszcze przez najbliższe trzy lata będą prawdopodobnie borykać się z problemami jakościowymi i organizacyjnymi. Przy rynku hurtowym w Broniszach powstała Fundacja Inicjatyw Środkowoeuropejskich Rynków Hurtowych. Obecnie prowadziwarsztaty na temat integracji z Unią Europejską. Jako największa giełda rolno-spożywcza w tej części Europy, Bronisze wymieniają się doświadczeniami z giełdami w Budapeszcie, Lwowie czy w Rijece. Warszawa w przyszłości może skupić handel rolno-spożywczy z całego regionu.

Do rozwoju giełdy pod Warszawą niezbędne jest powstanie silnych grup producenckich. Na razie w Polsce powstało kilkanaście dużych grup producentów warzyw i owoców, np. Toma Group, Fresh Friut Poland Group.

Jednym z planów giełdy w Broniszach jest stworzenie centrów logistycznych w kraju, do których rolnicy mogliby dostarczać swoje płody. Zdaniem Andrzeja Kowalskiego w przyszłości polscy rolnicy będą rozpoczynali produkcję owoców i warzyw po podpisaniu kontraktów.


POWIĄZANE

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...

Wiosna to bardzo ważny okres w produkcji sadowniczej. Każdy sadownik kontroluje ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę