FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Chmielowe żniwa

14 września 2007
W okolicach Nowego Tomyśla właśnie rozpoczęły się chmielowe żniwa. Potrwają do końca września. Choć plony są dobre, to jednak rolnicy narzekają. Marek Bińkowski z Cichej Góry chmiel uprawia od lat. I ma coraz więcej kłopotów : Jeśli nie będzie możliwości sprowadzenia pracy ludzkiej ze wschodu i Ukrainy to będzie trudno, bo Polaków nie ma.

Żeby zachęcić pracowników sezonowych do pracy trzeba było podnieść stawki. Zdaniem plantatorów powinna za tym iść podwyżka cen chmielu.
Tadeusz Klimko, plantator: cena w tej chwili powinna być taka sama jak jest w Niemczech, bo środki produkcji mamy w tej samej cenie, a jeżeli jesteśmy w Unii, dlaczego mamy go sprzedawać i produkować za niższą cenę?

Teraz cena kontraktowa za chmiel to około 13 zł za kg.

Tadeusz Plenzler: nie jest to aż tak złoty interes, a ja tylko chcę powiedzieć, żeby disiaj utworzyć takie dwudziestohektarowe gospodarstwo z pełnym wyposażeniem, to trzeba zainwestować 1 milion zł.

Tymczasem nie są jeszcze znane unijne dopłaty, które otrzymają producenci za tegoroczną produkcję.

Michał Rybarczyk ARiMR: na ten rok stawka płatności, jeżeli chodzi o uprawę chmielu jeszcze nie została określona. Będzie ona określona stosownym rozporządzeniem ministra rolnictwa po weryfikowaniu wniosków obszarowych w momencie, w którym będziemy wydawać decyzję w sprawie dopłat bezpośrednich.

Plantatorzy nie wiedzą też, ile dostaną za nie zakontraktowany chmiel. A może go być sporo, bo plony będą wyższe niż w ubiegłym roku.


POWIĄZANE

Handel zbożem jest dość umiarkowany, rolnicy nadal nie chcą sprzedawać ziarna po...

Aby sprzedać jabłka w dobrych cenach trzeba dostosować produkcję do wymagań kons...

Kompleksowe obiekty suszarniczo – magazynowe FEERUM wzbudziły duże zainteresowan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę