aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Chudsze wykopki

10 września 2003

O około 14 proc. niższe będą plony ziemniaków w tym roku. Najgorzej jest z odmianami średniopóźnymi – nawet nie wiadomo czy ewentualne deszcze poprawią stan plantacji. W woj. podlaskim wykopki już się rozpoczęły, ale szacuje się, że pełną parą ruszą dopiero w przyszłym tygodniu.

Wojewódzki Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w ostatnim tygodniu sierpnia przeprowadził wykopki próbne. Plantacje ziemniaków wczesnych i bardzo wczesnych już dawno pozasychały. Plony najpopularniejszej odmiany Irys ukształtowały się na poziomie 14-14,5 tony z hektara. Rolnicy zbiorą więc z hektara około 2 tony mniej niż w minionym roku. Plonu w granicach 17 ton z hektara należy spodziewać się w przypadku średniowczesnej odmiany Irga. Nie jest to jednak wysoki plon – w przypadku tej odmiany bowiem średnio zbiera się około 20 ton z hektara. 
Bardzo niedobrze jest natomiast z odmianami średniopóźnymi. W przypadku popularnej Bzury można liczyć zaledwie na zbiory rzędu około 14,5 tony z hektara. Wprawdzie sytuację na średniopóźnych plantacjach mogą poprawić jeszcze opady deszczu, ale nie można mieć co do tego pewności.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę