aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Cukierki się rozwijają

20 lutego 2003

Brzeska fabryka słodyczy "Odra" uruchamia przetwórnię ziarna sezamowego, surowca służącego do produkcji sztandarowego wyrobu firmy, jakim jest chałwa.

Jak zapewnia Cecylia Zdebik, prezes Brzeskiego Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych "Odra", uruchomienie własnej przetwórni sezamu nie tylko poprawi jakość samej chałwy, ale pozwoli utrzymać jej cenę na dotychczasowym poziomie. W ciągu roku chałwa zdrożała o dwa grosze na opakowaniu stugramowym – mówi Cecylia Zdebik. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę tylko podwyżki np. cen energii elektrycznej i gazu, jakie mieliśmy w ostatnim czasie w kraju – dodaje Zdebik.

Do tej pory przetworzone już ziarno sezamowe "Odra" sprowadzała z Libii. Teraz przy współpracy tamtejszego przedsiębiorcy postanowiła wykorzystać jego wiedzę i umiejętności. Stąd przetwórnia sezamu jest dziełem "Odry" oraz partnera libijskiego – wyjaśnia pani prezes. Nasze są budynki, a jego technologia i maszyny. Nie mogę podać wszystkich kosztów nadmienię jedynie, że po stronie naszej fabryki jest to kwota przekraczająca 1,5 mln zł. – dodaje.

W przetwórni przerabia się ziarno sezamowe na miazgę wykorzystywaną w produkcji chałwy. Dzięki specjalnym maszynom odrzucane są te ziarenka, z których nie można uzyskać surowca o doskonałej jakości produkcyjnej –  powiedział nam Edward Derewlany, pracujący przy przerobie sezamu.

Przetwórnia jest kolejną dużą inwestycją w ostatnich latach w fabryce słodyczy. Dwa lata temu wymieniono kotłownię zasilającą część produkcyjną zakładu. W ubiegłym roku natomiast na kilku liniach produkcyjnych zamontowano wykrywacze metali. Są to urządzenia eliminujące w finalnym procesie produkcji ewentualne zanieczyszczenia – mówi Cecylia Zdebik.

"Odra" ma już ponad pół wieku
Brzeska fabryka słodyczy powstała w 1946 roku. Do 1993 roku firma była przedsiębiorstwem państwowym. Wtedy pracownicy zakładu postanowili założyć spółkę i wykupić fabrykę od Skarbu Państwa. 26 kwietnia minie 10 lat od chwili rozpoczęcia działalności spółki. Przez dekadę jej pracownikom udało się nie tylko spłacić dług handlowy wobec Skarbu Państwa, ale też rozbudować fabrykę. Dzisiaj "Odra" jest jednym z największych pracodawców na Opolszczyźnie. Zatrudnionych jest tam 730 osób


POWIĄZANE

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę