A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Doba bez kolejki

18 sierpnia 2003

Przed większością magazynów zbożowych nie ma kolejek, a skup przebiega sprawnie. Wiele firm przyjmowało zboże także w czasie długiego weekendu, chociaż niektóre elewatory w piątek świętowały.

Elewator w Wąbrzeźnie przyjmuje TIR-y pełne zboża z rejestracją szczecińską, a nasi rolnicy muszą stać w kolejce – alarmował redakcję oburzony rolnik z Orzechowa. – Jeśli tak dalej pójdzie, zorganizuję blokadę dróg – groził. 

To prawda, bez kolejki są rozładowywane samochody, które przywożą pszenicę z magazynu w Baniach w powiecie pyrzyckim, gdzie nasze zakłady, na polecenie prezesa agencji prowadzą skup na rezerwy państwowe – wyjaśnia Jan Jarzębowski, prezes ZPZ ARR w Wąbrzeźnie. – Ponieważ minister rolnictwa zadecydował, że rezerwy państwowe będą przechowywane wyłącznie w magazynach, w których ma udziały skarb państwa, nie możemy magazynować pszenicy w firmie prywatnej, musimy ją przewieźć do naszego elewatora

Wczoraj w południe przed elewatorem w Wąbrzeźnie nie było kolejek. Przed magazynem ARR ZPZ w Radzyniu Chełmińskim czekał jeden samochód z ziarnem. Nie ma też kolejek w nocy – zapewnia prezes Jarzębowski. Elewator prowadzi skup zbóż przez 24 godziny na dobę. 

W czwartek w woj. kujawsko-pomorskim zboża kupowało 55 firm w 82 magazynach. Do 14 sierpnia skupiono ponad 100 tys. ton ziarna (85 tys. ton pszenicy i 15 tys. ton żyta). Wiele firm (np. Kruszwica czy Koronowo) kupowało zboże także wczoraj. Niektóre zakłady świętowały (np. Wąbrzeźno). 

Rolnicy, którzy właśnie zbierają zboża mają problem – ziarno jest ostatnio tak suche, że kombajny łamią je w czasie młócki, a tym samym zwiększa się procent zanieczyszczeń. W niektórych magazynach można zboże odpłatnie doczyścić. 

Wielkim zainteresowaniem wśród rolników cieszy się przechowywanie pszenicy we własnym gospodarstwie (lub w domu składowym). ARR dopłaca do przechowywania (do końca października) 120 zł/t pszenicy. W terminie, czyli do 7 sierpnia, wnioski złożyło i wpłaciło 1500-złotową kaucję 272 rolników. Sześciu gospodarzy z naszego województwa spóźniło się ze złożeniem dokumentów lub wpłaceniem kaucji. W tym przypadku nie ma odwołania. Termin był podawany w ogłoszeniach o przetargu oraz w informacjach prasowych – mówi Edyta Mądzielewska, dyr. bydgoskiego oddziału ARR.


POWIĄZANE

Już po raz piąty w Minikowie odbył się Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2...

W ciągu ostatnich 6 miesięcy ceny kukurydzy w Chicago spadły o około 50 USD za t...

Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę