aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dobre żniwa rzepaku

31 lipca 2006

Na Podkarpaciu na dobre rozpoczęły się rzepakowe żniwa. Rolnicy śpieszą się jak mogą żeby skorzystać ze słonecznej pogody i zdążyć przed opadami. Zbiory zapowiadają się dobrze. Tym bardziej, że rzepak jest suchy i dorodny, a ceny skupu sporo wyższe niż rok temu.

Na Podkarpaciu kombajny wyjechały w pola już kilka dni temu. W rejonie Przemyśla są więc i tacy, którzy rzepak już sprzedają.

W punkcie skupu w podprzemyskich Orłach zaczynają tworzyć się kolejki. Rzepak jest dobrej jakości i co najważniejsze suchy. Od razu więc można go sprzedać. W tym roku, po całkiem niezłej cenie.

Na razie za tonę rzepaku punkty skupu płacą ponad 900 złotych. To zdaniem rolników - dobra cena. Jeśli słoneczna pogoda utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a wszystko na to wskazuje, to tegoroczne żniwa będzie można uznać za udane.

Podkarpaccy rolnicy mogą w tym roku sprzedawać rzepak w kilkunastu punktach skupu. Mogą one w sumie przyjąć 25 tysięcy ton.

Inaczej sytuacja wygląda na Mazowszu. Trwające żniwa pokazują, że tegoroczna jakość ziarna jest gorsza. Wiadomo też, że i wydajność z hektara jest mniejsza.

Według wstępnych szacunków tegoroczne zbiory rzepaku wyniosą ponad 1 milion 400 tysięcy ton. To więcej niż rok temu, bo pól rzepakowych w Polsce przybywa. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tegoroczny areał wynosi 570 tysięcy hektarów. Zdaniem analityków, zapewnia to stabilność cen w skupie.

Dobrą koniunkturę dla rzepaku zawdzięczamy także rozwijającej się produkcji biopaliw. Choć tego rodzaju przemysł w Polsce dopiero raczkuje, duże ilości ziarna wysyłamy do naszych zachodnich sąsiadów.


POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę