Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Dobre żniwa rzepaku

31 lipca 2006

Na Podkarpaciu na dobre rozpoczęły się rzepakowe żniwa. Rolnicy śpieszą się jak mogą żeby skorzystać ze słonecznej pogody i zdążyć przed opadami. Zbiory zapowiadają się dobrze. Tym bardziej, że rzepak jest suchy i dorodny, a ceny skupu sporo wyższe niż rok temu.

Na Podkarpaciu kombajny wyjechały w pola już kilka dni temu. W rejonie Przemyśla są więc i tacy, którzy rzepak już sprzedają.

W punkcie skupu w podprzemyskich Orłach zaczynają tworzyć się kolejki. Rzepak jest dobrej jakości i co najważniejsze suchy. Od razu więc można go sprzedać. W tym roku, po całkiem niezłej cenie.

Na razie za tonę rzepaku punkty skupu płacą ponad 900 złotych. To zdaniem rolników - dobra cena. Jeśli słoneczna pogoda utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a wszystko na to wskazuje, to tegoroczne żniwa będzie można uznać za udane.

Podkarpaccy rolnicy mogą w tym roku sprzedawać rzepak w kilkunastu punktach skupu. Mogą one w sumie przyjąć 25 tysięcy ton.

Inaczej sytuacja wygląda na Mazowszu. Trwające żniwa pokazują, że tegoroczna jakość ziarna jest gorsza. Wiadomo też, że i wydajność z hektara jest mniejsza.

Według wstępnych szacunków tegoroczne zbiory rzepaku wyniosą ponad 1 milion 400 tysięcy ton. To więcej niż rok temu, bo pól rzepakowych w Polsce przybywa. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tegoroczny areał wynosi 570 tysięcy hektarów. Zdaniem analityków, zapewnia to stabilność cen w skupie.

Dobrą koniunkturę dla rzepaku zawdzięczamy także rozwijającej się produkcji biopaliw. Choć tego rodzaju przemysł w Polsce dopiero raczkuje, duże ilości ziarna wysyłamy do naszych zachodnich sąsiadów.


POWIĄZANE

MiniKiwi to jeden z najbardziej odżywczych owoców. Zawiera ponad 20 różnych zwią...

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z dnia 3 sierpnia 2020 r. dotyczące wyc...

Efektywne zarządzanie ścierniskiem wpływa zarówno na wysokość plonów, jak i kosz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę