aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dopłaty energetyczne

8 czerwca 2007
Rolnicy zajmujący się produkcją roślin na cele biopaliwowe bieżący rok mogą już uznać za stracony. Wprawdzie chęć skorzystania z dopłat energetycznych zgłosiło blisko 9 tysięcy osób. Ale do dziś jedynie 10% chętnych dostarczyło komplet wymaganych dokumentów. Gdzie popełniono błędy i co należy zrobić by zmienić obecny stan?

Teoretycznie producenci roślin przeznaczonych na cele energetyczne odnoszą same sukcesy. Najpierw mogli się ubiegać o 45 euro dodatkowych dopłat bezpośrednich. Prezydent podpisał też ustawę o akcyzie na biopaliwa. Zwiększa ona ulgi na biopaliwa i kary za ich niestosowanie. Zapewnia ponadto rolnikom dodatkowe 176 zł dopłat do upraw rzepaku na cele energetyczne.

Jednak rolnicy wcale nie są zadowoleni i mówią że kolejny rok został zmarnowany. Na rynku wystąpi zwiększona podaż ziarna, a co się z tym wiąże pieniędzy nie tylko nie będzie więcej ale wprost przeciwnie. A dodatkowe pieniądze za produkcję roślin energetycznych są praktycznie nie do wzięcia, gdyż tylko trzy duże firmy kontraktują rzepak do produkcji biopaliw. A otrzymanie tych ostatnich 45 euro ( 176zł) może być dla niektórych rolników problematyczne.

Wszystko przez to, że rząd nie chciał czekać na notyfikacje tej pomocy przez Komisję Europejską. Dlatego zdecydowano się wypłacać pieniądze w ramach mechanizmu de minimis. Pozwala to na wypłacenie jednemu rolnikowi 3 tysiące euro pomocy przez 3 lata. Problem w tym, że wielu gospodarzy ma już ten limit wyczerpany. Producenci biopaliw również nie są zadowoleni. Uważają, że wprowadzenie obowiązku sprzedaży biokomponentów może się skończyć podwyżką cen wszystkich paliw, a cel wyznaczony na przyszły rok jest zbyt wysoki.

Po raz kolejny krajowy rynek rzepaku mogą uratować Niemcy, którzy kupią ok. 300 tys. ton rzepaku ale przecież nie o to chodziło.



POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę