aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Dynie mogą oczyszczać glebę

28 października 2004

Dynie mogą oczyszczać glebę skażoną DDT i innymi, groźnymi dla zdrowia związkami chemicznymi. O wynikach badań kanadyjskich informuje serwis "EurekAlert".

W szklarniowym badaniu różnych odmian dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo) naukowcy z Kanady udowodnili, że rośliny te potrafią usuwać z gleb DDT - długo utrzymujący się w środowisku, a jednocześnie bardzo niebezpieczny dla zdrowia związek chemiczny. Kilkadziesiąt lat temu powszechnie stosowano go jako środek owadobójczy. Niektóre kraje rozwijające się wciąż go używają dla ochrony przed tyfusem i malarią.

Ten i inne związki chemiczne trwale zanieczyszczające środowisko (np. PCB-polichlorowane bifenyle oraz dioksyny) bardzo trudno usunąć z gleb. Aby oczyścić z nich jakiś obszar, najczęściej warstwę skażonej gleby po prostu usuwa się i wywozi w inne miejsce.

Ken Reimer, chemik z Royal Military College of Canada i jego współpracownicy przeprowadzili w szklarni eksperyment na pięciu gatunkach roślin: rajgrasie, kostrzewie, lucernie, cukinii i dyni. Sadzono je na silnie skażonych DDT glebach przywiezionych z kanadyjskiej części Arktyki.

Okazało się, że najwięcej DDT pochłonęły dynie. Drugie pod względem wydajności były cukinie. "Wessały" połowę tej ilości DDT, co dynia. Ten sukces może być pochodną dużej masy i objętości tych roślin - sugerują badacze.

Ich zdaniem oczyszczanie gleby z wykorzystaniem dyni mogłoby być najbardziej pożyteczne na niewielkich obszarach, gdzie potrzeba oczyszczania nie jest pilna. Jak wyjaśnia Reimer byłoby idealnią rzeczą, gdyby dynie mogły wzrastać aż do końca sezonu, i aby ich siew powtarzać przez kilka sezonów.

Uprawianej na skażonej glebie dyni oczywiście się nie zjada. Gdy dojrzeje, zarówno warzywo, jak i jego pnącza trzeba ściąć, po czym kompostować, by zmniejszyły objętość. Później spala się albo wywozi na śmietnisko.

Metoda ta nie zastąpi tradycyjnych metod oczyszczania gleby, może jednak stanowić tanią i ekologiczną dla nich alternatywę, zwłaszcza przy małych skupiskach ludzkich i w krajach rozwijających się - uważa Reimer.

W nowszym badaniu naukowcy stwierdzili, że dynie skutecznie oczyszczają gleby także z PCB - kolejnych powszechnych i trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę