aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekologicznie, ale za mało

21 października 2004

Polskie owoce, warzywa i materiał szkółkarski uchodzi w Europie za dobrej jakości i czysty ekologicznie. Najpoważniejszym problemem dotąd jest ich logistyka.


Polskie warzywa i owoce od wielu lat cieszyły się uznaniem na rynkach Europy zachodniej. Jednak uznanie to wyrażało się głównie w ciepłych słowach w czasie wystaw, targów czy konferencji. Gdy dochodziło do kontraktów rzecz zaczynała się komplikować. Polscy producenci warzyw, owoców czy materiału szkółkarskiego na ogół mieli problemy z dostarczaniem dużych, jednolitych partii towaru. Wynikało to z jednej strony z rozdrobnienia produkcji, z drugiej - faktycznego braku nowoczesnych rynków hurtowych warzyw i owoców. Z tego ostatniego powodu praktycznie niedostępny pozostawał dla polskich sadowników rynek owoców deserowych. Choć do ideału wciąż jeszcze daleko, przez ostatnie dziesięć lat w dziedzinie handlu hurtowego uczyniliśmy wielki postęp.

W masie siła

Stopniowo zmienia się relacja między producentami, a coraz nowocześniejszymi, dopasowanymi do zachodnich standardów rynkami hurtowymi. Sadownicy, plantatorzy warzyw czy szkółkarze produkujący coraz lepiej, przestają być petentami hurtowników.

Ci ostatni w charakterze partnerów mają z jednej strony coraz większych producentów, z drugiej liczniejsze i lepiej zorganizowane grupy producenckie. Jedni i drudzy od hurtowników oczekują konkretnych usług, które pomogłoby im znaleźć sobie miejsce na rynku.

Dla wszystkich jest jasne, że w masie siła. Dlatego też organizowana przy targach Polagra Farm Wystawa Horti-logistyka cieszy się coraz większą popularnością. W czasie rozpoczynających się jutro targów odwiedzający będą mogli zapoznać się z szerszą ofertą niż w zeszłym roku. O 20 proc. zwiększyła się liczba wystawców, którzy zadeklarowali udział. Powierzchnia stoisk wzrosła aż o 1/3. Może to świadczyć z jednej strony o niezłej kondycji wystawców, z drugiej o silnej chęci ekspansji.

Nie tylko handel

Na największe, bo liczące aż 300 m kw. stoisko zdecydował się Związek Szkółkarzy Polskich. Na takim stoisku jego członkowie wspólnie prezentują ofertę drzew i krzewów.

O 2/3 mniejsze stoisko będą miały rynki hurtowe. Biorą udział w wystawie po raz pierwszy i  jest to udział jest znamienny. Każe przypuszczać, że doszliśmy do etapu, gdy hurtownicy muszą zabiegać o względy producentów.

Wystawie będą towarzyszyły seminaria. W piątek odbędzie się pierwsze poświęcone szkółkarstwu, w kontekście wejścia do Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wymaganych licencji, sposobów ochrony tamtejszych rynków, a także możliwości korzystania z pomocy finansowej.

Na niedzielę - 10 października zaplanowano seminarium poświęcone opłacalności produkcji warzyw. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jak unikać błędów w poruszaniu się po rynku i sprzedawać jak najwięcej towaru.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę