aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Focus Ultra 100 EC - innowacyjne zwalczanie chwastów jednoliściennych w kukurydzy

6 lutego 2009

Focus Ultra 100 EC – innowacyjne zwalczanie chwastów jednoliściennych w kukurydzy

 Oczywiście macie Państwo rację, wyrażając zdziwienie zaleceniem stosowania graminicydu w kukurydzy. Jednakże właśnie na tym polega innowacyjność prezentowanego rozwiązania do zwalczania chwastów jednoliściennych w kukurydzy.
Po pierwsze jednak nie chodzi o wszystkie graminicydy, a tylko o Focus Ultra 100 EC. A po drugie – o odmiany kukurydzy, które są odporne na jego działanie. Są to wysoko wydajne odmiany, które obejmują różne typy użytkowania i grupy wczesności. Zostały one wyhodowane przy zastosowaniu konwencjonalnych metod hodowli – nie są to odmiany genetycznie modyfikowane.
Dlatego też chcąc ułatwić i uprościć ochronę, proponujemy – razem z firmami nasiennymi – zupełnie nowy sposób spojrzenia na ochronę kukurydzy przed chwastami. Z jednej strony odpowiednio wyhodowane odmiany o doskonałych parametrach użytkowych – z drugiej natomiast efektywny sposób zwalczania chwastów jednoliściennych.

Razem to po prostu


Focus Ultra 100 EC – rozwiązanie w każdej sytuacji

Środek jest graminicydem, służącym do zwalczania gatunków jednoliściennych. Zwalcza doskonale takie gatunki jednoroczne, jak chwastnica jednostronna, włośnica sina, włośnica zielona, palusznik krwawy, palusznik nitkowaty, owies głuchy czy gatunki wieloletnie, jak perz właściwy. Oczywiście obok gatunków jednoliściennych w uprawie kukurydzy występuje wiele gatunków dwuliściennych. Jednakże Focus Ultra 100 EC jest doskonałym komponentem w każdym systemie lub mieszaninie, która ma na celu zniszczenie szerokiego spektrum chwastów w kukurydzy. Tym partnerem zwalczającym gatunki dwuliścienne może być Mocarz 75 WG. W zależności
od sytuacji panującej na polu zabiegi można wykonać w następujący sposób:
• stosując jednocześnie Focus Ultra 100 EC wraz z Mocarzem 75 WG
i adiuwantem – w przypadku jednoczesnych wschodów gatunków
dwuliściennych i jednoliściennych jednorocznych
• stosując dwa oddzielne zabiegi. Najpierw zwalczając gatunki dwuliścienne za pomocą Mocarza 75 WG w mieszaninie z adiuwantem. A następnie, w zależności od wschodów gatunków jednoliściennych jednorocznych, stosując mieszaninę Focusa Ultra 100 EC z adiuwantem
W przypadku celowego zwalczania perzu dawka Focusa Ultra 100 EC powinna wynosić 2,5 l/ha w mieszaninie z Olbrasem 88 EC 1,0 l/ha. Perz powinien mieć wysokość 15-20 cm i mieć wytworzone 4-5 liści. W praktyce rolniczej do zwalczania perzu stosuje się często metodę dawek dzielonych. Pierwsza dawka Focusa Ultra to 1,25–1,5 l/ha. Zabieg w zależności od warunków powtarzany jest po 7-10 dniach w tych samych dawkach 1,25–1,5 l/ha. Do obydwu zabiegów należy dodać adiuwant.


Selektywność – podstawowy warunek

Jak już wspominaliśmy, zastosowanie Focusa Ultra 100 EC jest możliwe w odmianach odpornych (DUO). Właśnie w tych odmianach możecie Państwo być pewni pełnej selektywności. Jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to fakt, aby nie wykonać zabiegu tam, gdzie zostały posiane odmiany, które nie są odporne na działanie Focusa Ultra. Dlatego też najlepiej jest dobrze oznaczyć granice wysiewanej odmiany odpornej lub też – co jest najlepszym rozwiązaniem – przeznaczyć pod odmianę odporną jedno całe pole.

Dlaczego warto

Jeżeli weźmiemy pod uwagę opisane już elementy, takie jak:
• pełna selektywność – bezpieczeństwo i brak uszkodzeń w odmianach odpornych,
• elastyczność stosowania (terminy i systemy ochrony),
• skuteczność działania,oraz jeżeli dodamy do tego bardzo dobrą relację występującą pomiędzy kosztami zwalczania chwastów a uzyskiwanymi efektami, to uważamy, że prezentowany sposób zwalczania chwastów godzien jest wzięcia pod uwagę, planując rok 2009.
Zapraszamy Państwa na stronę www.focusultra.pl lub www.duosystem.pl, gdzie znajdziecie Państwo wiele szczegółowych informacji – w tym wykaz i charakterystykę odmian odpornych, zalecenia stosowania Focusa Ultra 100 EC, aktualności ze świata kukurydzy, materiały do pobrania w PDF (w tym broszura produktowa) i wiele innych materiałów.

POWIĄZANE

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę