aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jest urodzaj

26 października 2007
Kolejne rekordy bije branża rolno-spożywcza. Dobra koniunktura na polskie produkty szczególnie w krajach Unii Europejskiej, wciąż powinna rosnąć. Polską żywność coraz częściej doceniają też mieszkańcy krajów spoza Unii. Niestety ten sukces może zostać zahamowany.

Największy wzrost produkcji wciąż notuje branża mleczarska. Polskie mleko w proszku na światowych rynkach bije rekordy cenowe. Podobnie jak masło. Popyt na te produkty jest tak wielki, że w kraju zaczyna brakować surowca do ich produkcji.

Ze sprzedaży zadowolony jest też przemysł drobiarski. To druga branża notująca obecnie spore zyski. To za sprawą rosnącego zapotrzebowania na polski drób nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także na Bliskim Wschodzie. Kontrakty na dostawy podpisywane są z firmami z Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Korei a nawet z Chin.

Eksperci rynku oprócz dobrych informacji wskazują też zagrożenia. I to spore. Wkrótce może się bowiem okazać, że tak dynamiczny eksport zostanie zahamowany. Wszystko przez fatalną w skutkach ustawę o paszach, która zakazuje stosowania roślin transgenicznych w żywieniu zwierząt. Wraz z jej wejściem staniemy się mniej konkurencyjni na światowym rynku – ostrzegają producenci.

Stanisław Zięba, Rada Gospodarki Żywnościowej: - Będzie trzeba po prostu przekonać władze państwowe, żeby nie wstrzymywały importu genetycznie modyfikowanej śruty ponieważ śruta sojowa stanowi główne białko w żywieniu drobiu, także trzody chlewnej.

Czy alternatywą dla żywności genetycznie zmodyfikowanej może być zdrowa żywność? Gospodarstwa ekologiczne stanowią obecnie zaledwie 1,5% całej produkcji rolnej. W opinii ekspertów, ilość ta wkrótce się zwiększy. Mimo to, taki rodzaj rolnictwa zawsze pozostanie niszowy.

Eugeniusz Mazurkiewicz Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Warszawie: - U nas, żeby było 5,8 czy nawet 10% i zapewne znajdą się konsumenci, którzy będą kupować.

W ubiegłym roku, obroty gospodarstw ekologicznych wyniosły 200 milionów złotych. Według szacunków, w ciągu najbliższych 10 lat wartość handlu produktami ekologicznymi może wynieść nawet 2 miliardy złotych.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę