CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Kolejny tydzień wzrostu cen zbóż

5 lutego 2008
Końcówka stycznia przyniosła dalsze wzrosty cen zbóż. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w dniach 21-27 stycznia za pszenicę konsumpcyjną w skupie przeciętnie w kraju uzyskiwano 886 zł/t, tj. o 1,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.
W ciągu miesiąca pszenica podrożała o prawie 11 proc. i o ok. 41 proc. w porównaniu do cen przed rokiem.

Podrożało również żyto konsumpcyjne. W czwartym tygodniu stycznia br. cena tego ziarna ukształtowała się na poziomie 750 zł/t, wobec 705 zł/t tydzień wcześniej. W porównaniu do cen notowanych przed miesiącem żyto było droższe o ok. 23 proc. i o prawie 22 proc. droższe niż rok wcześniej.

W analizowanym tygodniu cena skupu jęczmienia paszowego wzrosła do 794 zł/t, tj. o 1,3 proc. w ciągu tygodnia. Cena ta była o 6,6 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 37 proc. wyższa niż przed rokiem.

"Na krajowych giełdach towarowych wzrasta podaż zbóż, a mimo to ceny kształtują się na relatywnie wysokim poziomie. Spowodowane jest to utrzymującym się popytem wewnętrznym w celu uzupełnienia zapasów koniecznych do utrzymania bieżącej produkcji" - napisali specjaliści z resortu rolnictwa.

W czwartym tygodniu stycznia br. odnotowano obniżkę cen skupu podstawowych gatunków żywca. Według danych MR za trzodę chlewną płacono 3,26 zł/kg, tj. o 6,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o prawie 8 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o ok. 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

W analizowanym okresie bydło skupowano po 4,15 zł/kg, tj. o 1,9 proc. mniej niż tydzień wcześniej, ale o blisko 8 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku żywiec wołowy był o 3 proc. tańszy.

Średnia cena skupu kurcząt typu brojler w dniach 21-27 stycznia ukształtowała się na poziomie 2,92 zł/kg, tj. o 2,3 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 1 proc. niższym niż przed miesiącem. W porównaniu do cen sprzed roku drób ten był droższy o 12 proc.

Pogłębiła się spadkowa tendencja cen zbytu odtłuszczonego mleka w proszku. W końcu stycznia br. za 1 kg tego mleka producenci otrzymywali średnio w kraju 8,71 zł/kg, tj. o 1,7 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca cena obniżyła się o blisko 14 proc., ale była o 1,7 proc. wyższa niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę