a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Kujwsko-pomorskie nie chce genetycznie modyfikowanych roślin

1 marca 2005

Zakazu uprawiania roślin modyfikowanych genetycznie domagają się radni kujawsko-pomorskiego sejmiku samorządowego. W poniedziałek sejmik przyjął oficjalne stanowisko w tej sprawie - poinformował PAP rzecznik marszałka województwa Mirosław Radzikowski.

Jak powiedział, list w tej sprawie trafi m.in. do prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz do marszałków Senatu i Sejmu, a także do parlamentarzystów i komisji sejmowych.

Ostrą reakcję radnych wywołała decyzja Komisji Europejskiej o wpisaniu 17 odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810 do Wspólnotowego Katalogu Odmian Gatunków Roślin Rolniczych.

"Apelujemy o podjęcie działań związanych z wystąpieniem do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zakaz uprawy roślin genetycznie modyfikowanych, a w szczególności kukurydzy MON 810" - napisali w swoim stanowisku radni.

Jak podkreślają, obecna wiedza na temat roślin modyfikowanych genetycznie jest zbyt mała, a rośliny takie "mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa biologicznego, środowiska naturalnego i zdrowia ludzi".

"W styczniu zorganizowaliśmy sympozjum w sprawie roślin modyfikowanych genetycznie. Uczestnicy doszli do wniosku, że za mało wiemy o takich roślinach, by dawać im zielone światło" - powiedział dyrektor Departamentu Rolnictwa i Aktywizacji Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Bartosz Szymański.

Radni obawiają się, że słynące z upraw ekologicznych województwo kujawsko-pomorskie oraz całe polskie rolnictwo, mogą "stracić dotychczasowy wizerunek proekologicznego producenta wysokiej jakości żywności".

Stanowisko w sprawie zakazu uprawiania roślin modyfikowanych genetycznie przyjęto niemalże przez aklamację - 26 głosów "za", 0 "przeciw", 2 "wstrzymujące się".


POWIĄZANE

1 marca wystartowała coroczna loteria dla rolników, organizowana przez największ...

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oficjalnie przystąpił do Polskiej Ko...

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę