Kukurydziany problem

13 grudnia 2006

Według informacji uzyskanych z Krajowej Federacji Producentów Zbóż w bieżącym sezonie UE zaostrzyła kryteria jakościowe w skupie kukurydzy, chcąc w ten sposób limitować zapasy interwencyjne. Kolejnym krokiem ma być całkowite wyłączenie tego gatunku z interwencji planowane już od 1 lipca 2007 r. (od początku przyszłego sezonu). Propozycja wyłączenia kukurydzy ze skupu została w ubiegły czwartek zablokowana przez Węgry. Jednak mówi się, że zostanie uzgodniona w przyszłym tygodniu. Zanim stanie się obowiązującym prawem będzie musiała być jednak zaakceptowana przez ministrów rolnictwa krajów członkowskich.

- Najpierw było żyto, które Unia wyłączyła ze skupu interwencyjnego w połowie 2004 roku, w obawie przed ogromnym skupem interwencyjnym w Polsce (która to stawała się członkiem UE), teraz przyszła kolej na kukurydzę, będącą w większości węgierskim problemem.

Według obliczeń KE, przy zachowaniu obecnych zasad w 2013 r. stan unijnych zapasów interwencyjnych osiągnąłby 18,9 mln ton, w tym 82,5% stanowiłaby kukurydza (15,6 mln ton). Komisja oszacowała, iż w okresie od 2008 do 2014 interwencja na rynku kukurydzy, przy obecnym systemie, kosztowałaby 1,784 mld EUR na 2,24 mld EUR ogółem. Po wyłączeniu kukurydzy koszty zaczęłyby się stopniowo zmniejszać w kolejnych latach, wraz z pozbywaniem się nagromadzonych zapasów, do zera w 2013 r. Oznacza to oszczędności dla unijnego budżetu, w rozpatrywanym okresie, w wysokości 617,8 mln EUR.

Posunięcie to dotknie przede wszystkim Węgry, ale i inne kraje Europy środkowej, w niewielkim stopniu również Polskę. W ubiegłym sezonie skupowym Węgry zaoferowały do interwencji blisko 3,3 mln ton kukurydzy, Słowacja - 320 tys. ton, Czechy - 125 tys. ton, a Polska - 105 tys. Ton – mówi Julita Dziendziel z Biura Krajowej Federacji Producentów Zbóż.


POWIĄZANE

Zapraszamy do współpracy rolników zainteresowanych uprawą polskich odmian konopi...

W dniach 28 – 31 stycznia 2020 r. w Niemczech miała miejsce 38. edycja Internati...

Od co najmniej siedmiu lat zimą występują znikome opady śniegu, co pogłębia prob...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę