aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kwiaty w UE

8 kwietnia 2004

Czy na uprawie kwiatów można zarobić? Jakie są szanse naszych ogrodników po pierwszym maja, czyli już niebawem? Kto jest potęgą w kwiaciarskim biznesie w krajach Piętnastki, jak produkują najwięksi i najlepsi w Europie? Wreszcie, czy mają jakieś problemy?

W całej Holandii kwiaty zajmują około 8 tysięcy hektarów powierzchni pod szkłem. Westland - zachodnia część kraju. Jest to najbogatszy rolniczy, a dokładniej ogrodniczy region Holandii. Szklarniowe gospodarstwa są tu coraz większe. Jeszcze nie tak dawno średnie zajmowało około hektara szklarni, teraz ponad dwa. Równie szybko postępuje koncentracja firm zajmujących się hodowlą i produkcją nasion i sadzonek. Odwiedziliśmy jedną z najlepszych, ale wcale nie największych firm. Specjalizuje się ona w hodowli i produkcji chryzantem. To właśnie Holendrzy dyktują warunki nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym.

Jeśli chodzi o wielkość produkcji - Polska nie należy do potęg światowego kwiaciarstwa, natomiast jeśli chodzi o jakość - mamy się na pewno czym pochwalić. Uczyliśmy się przecież od najlepszych. Dziś bazujemy zresztą w dużej mierze właśnie na holenderskich nasionach, cebulach i sadzonkach. Większość naszych gospodarstw kwiaciarskich to firmy prywatne. Są jednak - choć nie liczne - także spółdzielcze.

Nasze kwiaciarstwo - jak twierdzą specjaliści - ma jeszcze ogromne możliwości rozwoju. A przystąpienie do Unii może być szansą dla polskich producentów roślin ozdobnych. Bowiem już od lat eksportujemy nasze róże, anturium czy gerbery do krajów Wspólnoty. Mamy też tańszą robociznę i możliwości, by produkować tych roślin więcej. A otwarcie granic Unii ułatwi na pewno obrót tym delikatnym i nietrwałym towarem. Nasi ogrodnicy nie powinni również zapominać o rynku wschodnim. Tam ze względu na mniejsze odległości - mamy przecież większe szanse zbytu niż Holendrzy czy Duńczycy. I powinniśmy je wykorzystać.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę