KZPR informuje

15 kwietnia 2008
W ubiegłym roku produkcja biopaliw prze rolników na własny użytek wyniosła 0 litrów. Czy rynek biopaliw  rolniczych ma szansę rozwoju?  Co jest konieczne do jego uruchomienia? Dlaczego producenci rzepaku nie są zainteresowani podpisywaniem umów na cele energetyczne? Czy dopłaty energetyczne  zostaną zniesione przez Komisję Europejską? To kilka trudnych pytań dotyczących aktualnej sytuacji na rynku rzepaku i biopaliw w Polsce, które były tematem rozmowy przedstawicieli Zrzeszenia z ministrem rolnictwa. 
1. W obecnej chwili wytwarzanie biopaliw rolniczych nie jest opłacalne.
Zarówno obowiązująca obecnie akcyza w wysokości 0,20 zł/l B100, jak i zwrot akcyzy z oleju napędowego używanego w rolnictwie (0,85 zł/l) zniechęcają do wytwarzania biopaliw na własne potrzeby.
Propozycja KZPR polega na włączeniu biopaliw rolniczych do ustawy określającej zasady zwrotu części akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. Wiąże się ona ze zmianą ustawy regulującej kwestię zwrotu podatku akcyzowego i wynika z art. 15.3 Dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.
Minister poparł przedstawiony pomysł i zobligował się do wprowadzenia zmian w w/w ustawie. Poza tym wspólnie stwierdzono, iż w związku z tym konieczne będzie wprowadzenie zmian do ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 68, poz. 805).
2.  Czyżby to koniec dopłat energetycznych w Polsce?
Rolnicy nie chcą podpisywać umów na rzepak z przeznaczeniem na cele energetyczne, mimo przysługującej im dopłaty unijnej w wysokosci 45 Euro/ha oraz pomocy krajowej do rzepaku w wysokości 176 zł/ha.
Zdaniem KZPR powyższa sytuacja jest konsekwencją doświadczeń ubiegłorocznych, gdzie:
a)  wystąpiła różnica w cenie skupu rzepaku spożywczego i energetycznego w wysokości przekraczającej poziom uzyskanych dopłat
b)  dla rolników, którym przyznano dopłaty energetyczne w 2007 r. nastąpiło przesunięcie terminu wypłaty dopłat obszarowych łącznie z dopłatami energetycznymi na koniec czerwca 2008 r.
c)  skomplikowane procedury i biurokracja towarzysząca systemowi przyznawania dopłat
Powyższa sytuacja doprowadzi do tego, iż w bieżącym roku środki finansowe przeznaczone na dopłaty energetyczne praktycznie nie zostaną wykorzystane.
Ponadto z propozycji Komisji Europejskiej wynika, że będzie to ostatni rok obowiązywania dopłat energetycznych. Z początkiem stycznia 2009 zostaną one zniesione.
3. Konieczna debata nad przyczynami wzrostu cen żywności w Polsce.
Ze względu na coraz liczniejsze argumenty łączące wzrost cen żywności w Polsce z rozwojem sektora biopaliw KZPR zaproponowało zorganizowanie debaty poświęconej powyższej tematyce. Minister Rolnictwa obejmie patronat honorowy nad wydarzeniem. O terminie i programie będziemy informować w najbliższym czasie.

POWIĄZANE

Zbliża się czas żniw. Za chwilę rozpoczną się przygotowania pod zasiewy ozimin. ...

20 lipca 2020 r. kończy się w oddziałach regionalnych ARiMR nabór wniosków o dot...

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach oddział w Kościerzynie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę