Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Monitoring Suszy 2008

24 grudnia 2015
Na podstawie obliczonych wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla obszaru Polski w drugim okresie raportowania tj. w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca 2008 roku, stwierdzamy wystąpienie zagrożenia suszą rolniczą dla zbóż: ozimych i jarych oraz truskawek uprawianych na glebach I kategorii - bardzo lekkich (piaski luźne, piaski luźne pylaste, piaski słabo gliniaste, piaski słabo gliniaste pylaste), II kategorii - lekkich (piasek gliniasty lekki, piasek gliniasty lekki pylasty, piasek gliniasty mocny, piasek słabo gliniasty, mocny pylasty), III kategorii - średnich (glina lekka, glina lekka pylasta, pył gliniasty, pył zwykły, pył piaszczysty).
Poza tym dla zbóż jarych oraz dla truskawek stwierdzamy również zagrożenie suszą na glebach IV kategorii - ciężkich (glina średnia, glina średnia pylasta, glina ciężka, glina ciężka pylasta, pył ilasty, ił, ił pylasty). Susza wystąpiła w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim (część północna i zachodnia), mazowieckim (oprócz krańców południowo-wschodnich) oraz w łódzkim (oprócz części południowej). Na ww. terytorium występuje susza powodująca przynajmniej 15% straty w plonach względem krajowej wartości średniej wieloletniej.
Drugi okres raportowania nie obejmuje I dekady kwietnia, w której notowano wysokie opady atmosferyczne, co znacznie zmieniło obraz zagrożenia w stosunku do raportu I. Wartości KBW w niektórych rejonach kraju zmniejszyły się nawet ponad 100 mm. Natomiast w I dekadzie czerwca szczególnie niesprzyjające warunki dla upraw wystąpiły z powodu braku opadów atmosferycznych a jednocześnie wysokiej temperatury powietrza, bardzo wysokich wartości usłonecznienia, niskiej wartości wilgotności względnej powietrza.
Znacznie lepsza sytuacja dla upraw wystąpiła w Polsce południowej i południo-wschodniej, z powodu stosunkowo wysokich opadów atmosferycznych występujących w maju. W I dekadzie czerwca również i na tym obszarze wystąpiły niskie opady atmosferyczne przy wysokiej temperaturze powietrza oraz dużym usłonecznieniu, które pogorszyły warunki agrometeorologiczne dla upraw.
Według prognoz plonów na dzień 10 czerwca 2008, wykonanych w Zakładzie Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB w Puławach, w skali kraju należy spodziewać się niższych plonów: pszenicy ozimej o 3%, rzepaku o 9%. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych, według prognoz IUNG-PIB należy spodziewać się w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej o 14%, jęczmienia jarego o 15% i owsa aż o 17%. Na obszarach dotkniętych suszą można spodziewać się spadku plonów pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 30% a owsa nawet o 35%.POWIĄZANE

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę