aaa_TSW_2023
CTR_2023

Monitoring Suszy 2008

24 grudnia 2015
Na podstawie obliczonych wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla obszaru Polski w drugim okresie raportowania tj. w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca 2008 roku, stwierdzamy wystąpienie zagrożenia suszą rolniczą dla zbóż: ozimych i jarych oraz truskawek uprawianych na glebach I kategorii - bardzo lekkich (piaski luźne, piaski luźne pylaste, piaski słabo gliniaste, piaski słabo gliniaste pylaste), II kategorii - lekkich (piasek gliniasty lekki, piasek gliniasty lekki pylasty, piasek gliniasty mocny, piasek słabo gliniasty, mocny pylasty), III kategorii - średnich (glina lekka, glina lekka pylasta, pył gliniasty, pył zwykły, pył piaszczysty).
Poza tym dla zbóż jarych oraz dla truskawek stwierdzamy również zagrożenie suszą na glebach IV kategorii - ciężkich (glina średnia, glina średnia pylasta, glina ciężka, glina ciężka pylasta, pył ilasty, ił, ił pylasty). Susza wystąpiła w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim (część północna i zachodnia), mazowieckim (oprócz krańców południowo-wschodnich) oraz w łódzkim (oprócz części południowej). Na ww. terytorium występuje susza powodująca przynajmniej 15% straty w plonach względem krajowej wartości średniej wieloletniej.
Drugi okres raportowania nie obejmuje I dekady kwietnia, w której notowano wysokie opady atmosferyczne, co znacznie zmieniło obraz zagrożenia w stosunku do raportu I. Wartości KBW w niektórych rejonach kraju zmniejszyły się nawet ponad 100 mm. Natomiast w I dekadzie czerwca szczególnie niesprzyjające warunki dla upraw wystąpiły z powodu braku opadów atmosferycznych a jednocześnie wysokiej temperatury powietrza, bardzo wysokich wartości usłonecznienia, niskiej wartości wilgotności względnej powietrza.
Znacznie lepsza sytuacja dla upraw wystąpiła w Polsce południowej i południo-wschodniej, z powodu stosunkowo wysokich opadów atmosferycznych występujących w maju. W I dekadzie czerwca również i na tym obszarze wystąpiły niskie opady atmosferyczne przy wysokiej temperaturze powietrza oraz dużym usłonecznieniu, które pogorszyły warunki agrometeorologiczne dla upraw.
Według prognoz plonów na dzień 10 czerwca 2008, wykonanych w Zakładzie Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB w Puławach, w skali kraju należy spodziewać się niższych plonów: pszenicy ozimej o 3%, rzepaku o 9%. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych, według prognoz IUNG-PIB należy spodziewać się w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej o 14%, jęczmienia jarego o 15% i owsa aż o 17%. Na obszarach dotkniętych suszą można spodziewać się spadku plonów pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 30% a owsa nawet o 35%.POWIĄZANE

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę