Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Na rynek trafia kiepski miód

8 lipca 2004

Z wyników kontroli przeprowadzonej w całym kraju przez Inspekcję Handlową w I kwartale 2004 r. wynika, że ponad 35 procent miodu, który jest w sklepach nie smakuje tak, jak powinno.

Inspektorzy sprawdzili miód w 245 placówkach w Polsce (w 15 w Kujawsko-Pomorskiem). Jak wynika z badań laboratoryjnych ponad 30 procent produktów, które trafiają na polski rynek źle pachnie, jest za słodkie oraz zawiera drożdżaki. Wady świadczą o fałszowaniu miodu przez producentów lub obrabianiu go w zbyt wysokich temperaturach (aby ułatwić rozlewanie).

Polski lepszy
W słoikach z etykietą informującą, że miód pochodzi z Polski, firmy oferowały towar pochodzący prawdopodobnie z Chin oraz Europy Południowej. Zdarzały się przypadki mieszania miodu polskiego i zagranicznego. Zdaniem Tadeusza Sabata, prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego jest to jedyny powód złych wyników: - W 2003 i 2004 roku nie zakwestionowano miodu, który pochodził z polskiej pasieki. Chodzi wyłącznie o firmy, które go importują.

Trzynaście próbek trafiło do Zakładu Farmakologii i Toksykologii w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Poddano je badaniom na zawartość chloramfenikolu. Toksyczną substancję zawierały miody wielokwiatowe wyprodukowane w firmach w Prałkowacach, Nowym Sączu i Poznaniu.

Zamiast cukru
- Mieliśmy sygnały, że chiński miód z chloramfenikolem pojawił się w Toruniu. Badania tego jednak nie potwierdziły - wyjaśnia Jerzy Ossowski z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Toruniu. W tym roku inspektorzy weterynarii wykryli w naszym województwie tylko jeden przypadek stosowania niedozwolonej substancji. Właściciel pasieki kupił ją na czarnym rynku. - Istnieją podejrzenia, że firmy, które nie mogą już sprzedawać skażonego miodu oficjalnie, oferują go pszczelarzom. Ci stosują go zamiast cukru, który podrożał - ostrzega Sabat.

Tymczasem chłód i deszcze opóźniają tegoroczny skup miodu, który w latach ubiegłych zaczynał się w połowie czerwca. Już teraz wiadomo, że będzie trzy razy mniej miodu rzepakowego i wczesnowiosennego. - Podwyżek cen raczej nie będzie - zapewnia prezydent związku pszczelarzy dodając, że wszystko zależy jednak od pogody w nadchodzących tygodniach.


POWIĄZANE

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę