Na Węgrzech zabraknie magazynów na skup ziarna

22 lutego 2005

Węgierskie ministerstwo rolnictwa uważa, że w związku z dużym zainteresowaniem sprzedażą zbóż w ramach interwencji unijnej, zabraknie możliwości chronienia ziarna na Węgrzech i część trzeba będzie odtransportować do elewatorów w Niemczech i w Belgii.

Jak podał portal Product.ru, belgijskie elewatory o pojemności 50 tys. ton położone są w kilku belgijskich portach i są już przygotowane do przyjęcia węgierskich zbóż.

Za przechowywanie zboża Węgry będą płacić ponad 1,5 euro za tonę miesięcznie plus 1,8 euro za tonę za przeładunek ziarna.

W Niemczech dla węgierskiego ziarna są przeznaczone magazyny portowe o powierzchni 10 tys. ton, a także elewatory wewnątrz kraju o pojemności 50 tys. ton.

Miesięcznie, poczynając od marca lub kwietnia br., Węgrzy zamierzają przechowywać w Niemczech 100-150 tys. ton zbóż, a w Belgii 50-100 tys. ton.

Na Węgrzech przechowuje się około połowy całego skupu interwencyjnego Unii Europejskiej, który wynosi obecnie ok. 8,8 mln ton. W skupie tym przodują Węgry, które zaoferowały do magazynów 3,8 mln ton ziarna.

W Polsce w ramach interwencyjnego skupu przedsiębiorcy zaoferowali do połowy lutego br. 256 tys. ton zbóż.

Jak poinformował w poniedziałek PAP, dyrektor Eugeniusz Grabowski z Agencji Rynku Rolnego (ARR), w Polsce obecnie jest zabezpieczona umowami powierzchnia przechowalnicza dla 350 tys. ton ziarna i w razie potrzeby może być zwiększona.

Według szacunków, do końca okresu skupowego tj. do końca maja 2005 roku ARR może skupić 400-500 tys. ton. zbóż.


POWIĄZANE

Rok 2019 był niezwykły dla branży owoców. Powstała tzw. „jagodowa sztafeta”. Dzi...

7. stycznia w Belwederze, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrze...

W dniu 15 stycznia 2020 r. upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę