Na Węgrzech zabraknie magazynów na skup ziarna

22 lutego 2005

Węgierskie ministerstwo rolnictwa uważa, że w związku z dużym zainteresowaniem sprzedażą zbóż w ramach interwencji unijnej, zabraknie możliwości chronienia ziarna na Węgrzech i część trzeba będzie odtransportować do elewatorów w Niemczech i w Belgii.

Jak podał portal Product.ru, belgijskie elewatory o pojemności 50 tys. ton położone są w kilku belgijskich portach i są już przygotowane do przyjęcia węgierskich zbóż.

Za przechowywanie zboża Węgry będą płacić ponad 1,5 euro za tonę miesięcznie plus 1,8 euro za tonę za przeładunek ziarna.

W Niemczech dla węgierskiego ziarna są przeznaczone magazyny portowe o powierzchni 10 tys. ton, a także elewatory wewnątrz kraju o pojemności 50 tys. ton.

Miesięcznie, poczynając od marca lub kwietnia br., Węgrzy zamierzają przechowywać w Niemczech 100-150 tys. ton zbóż, a w Belgii 50-100 tys. ton.

Na Węgrzech przechowuje się około połowy całego skupu interwencyjnego Unii Europejskiej, który wynosi obecnie ok. 8,8 mln ton. W skupie tym przodują Węgry, które zaoferowały do magazynów 3,8 mln ton ziarna.

W Polsce w ramach interwencyjnego skupu przedsiębiorcy zaoferowali do połowy lutego br. 256 tys. ton zbóż.

Jak poinformował w poniedziałek PAP, dyrektor Eugeniusz Grabowski z Agencji Rynku Rolnego (ARR), w Polsce obecnie jest zabezpieczona umowami powierzchnia przechowalnicza dla 350 tys. ton ziarna i w razie potrzeby może być zwiększona.

Według szacunków, do końca okresu skupowego tj. do końca maja 2005 roku ARR może skupić 400-500 tys. ton. zbóż.


POWIĄZANE

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek wniosek ...

PSL domaga się, aby spółka "Eskimos" - która realizuje program interwencyjnego s...

Konferencja przerosła nasze oczekiwania, zarówno zainteresowanie, liczba uczestn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę