Adama_15.03.2020
Azoty_16.03.2020

NIK krytykuje prywatyzację cukru

20 marca 2006

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli w latach 2000-2004 nie było jasnej wizji przekształceń własnościowych branży. Teraz cierpi z tego powodu między innymi największa firma na rynku – Krajowa Spółka Cukrowa.

Najważniejsze wydarzenie jakie ukształtowało obecny kształt rynku cukru miało miejsce w 99 roku. Wtedy Sejm przyjął uchwałę wzywającą rząd do utworzenia państwowej spółki, w skład której miały wchodzić wszystkie nie sprywatyzowane jeszcze cukrownie.

Celem powstania „Polskiego Cukru” miało być przygotowanie branży do zbliżającej się integracji z Unią Europejską. A co za tym idzie do większej konkurencji.

Zdaniem kontrolerów NIK-u, gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej branża cukrownicza nie była na to odpowiednio przygotowana.

Najlepszym tego przykładem są dalsze losu „Polskiego Cukru”. „Krajowa Spółka Cukrowa” od momentu powołania borykała się z ogromnymi kłopotami finansowymi.

W jej struktury weszły bowiem cukrownie obarczone sporymi długami. Toruński koncern musiał je potem stopniowo spłacać co znacznie utrudniło spółce start. Obecnie „Polski Cukier” jest znaczącym graczem kontrolującym 40% rynku. Ale zdaniem NIK-u mogło być lepiej.

Ostatnią kampanię Krajowej Spółki Cukrowej prowadziło 18 z 27 cukrowni. W tym roku spółka chce zamknąć kolejnych 5 fabryk i przenieść produkcję do większych zakładów.


POWIĄZANE

Światowy rynek jabłek, tak jak i inne rynki, nie jest wolny od perturbacji. Skor...

TGE S.A., realizująca na zlecenie KOWR pilotaż giełdy towarów rolno-spożywczych,...

Jesienią 2019 roku warunki wilgotnościowe były korzystniejsze niż w poprzednim s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę