NIK krytykuje prywatyzację cukru

20 marca 2006

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli w latach 2000-2004 nie było jasnej wizji przekształceń własnościowych branży. Teraz cierpi z tego powodu między innymi największa firma na rynku – Krajowa Spółka Cukrowa.

Najważniejsze wydarzenie jakie ukształtowało obecny kształt rynku cukru miało miejsce w 99 roku. Wtedy Sejm przyjął uchwałę wzywającą rząd do utworzenia państwowej spółki, w skład której miały wchodzić wszystkie nie sprywatyzowane jeszcze cukrownie.

Celem powstania „Polskiego Cukru” miało być przygotowanie branży do zbliżającej się integracji z Unią Europejską. A co za tym idzie do większej konkurencji.

Zdaniem kontrolerów NIK-u, gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej branża cukrownicza nie była na to odpowiednio przygotowana.

Najlepszym tego przykładem są dalsze losu „Polskiego Cukru”. „Krajowa Spółka Cukrowa” od momentu powołania borykała się z ogromnymi kłopotami finansowymi.

W jej struktury weszły bowiem cukrownie obarczone sporymi długami. Toruński koncern musiał je potem stopniowo spłacać co znacznie utrudniło spółce start. Obecnie „Polski Cukier” jest znaczącym graczem kontrolującym 40% rynku. Ale zdaniem NIK-u mogło być lepiej.

Ostatnią kampanię Krajowej Spółki Cukrowej prowadziło 18 z 27 cukrowni. W tym roku spółka chce zamknąć kolejnych 5 fabryk i przenieść produkcję do większych zakładów.


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia br., ze wglądu na wyczerpanie się...

5. grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. "To ważna inicjatywa, która ma zwróc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę