Ochrona producentów owoców miękkich przed tanim importem z Chin najwcześniej od września

26 czerwca 2006

- Decyzja Komisji Europejskiej (KE) chroniąca polskich producentów owoców miękkich przed tanim importem z Chin będzie podjęta najwcześniej we wrześniu - powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa Andrzej Babuchowski.

Babuchowski odpowiadając na pytanie posła Mirosława Maliszewskiego (PSL), wyjaśnił, że resort rolnictwa wnioskował o przyspieszenie procedury, która normalnie trwa 15 miesięcy. KE odpowiedziała, że nie można przyspieszyć decyzji, bo procedury są długotrwałe i wymagają zgody wszystkich krajów UE.

6 czerwca 2005 roku Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o postępowanie ochronne przed nadmiernym importem truskawek mrożonych z krajów trzecich oraz o zastosowanie czasowych środków ochronnych.

Jednak KE nie zastosowała środków ochronnych, gdyż wniosek uzyskał nikłe poparcie innych krajów Unii. Wobec tego polscy przetwórcy truskawek przygotowali wniosek do KE o wszczęcie postępowania antydumpingowego i nałożenie tymczasowych środków ochronnych na import mrożonych truskawek z Chin. Trafił on do KE 2 grudnia 2005 roku.

Babuchowski dodał, że Polska wystąpiła też do KE o specjalne klauzule ochronne lub tzw. ceny wejścia. Jednak decyzja w tej sprawie wiąże się z potrzebą modyfikacji listy koncesyjnej, co zależy od przebiegu rozmów UE ze Światową Organizacją Handlu (WTO).

Wiceminister poinformował, że Polska dodatkowo poprosiła KE o wprowadzenie pozwoleń na przywóz truskawek i wiśni mrożonych z krajów trzecich. Wniosek ten prawdopodobnie zostanie rozpatrzony pozytywnie. Pozwoli to na kontrolę wielkości importu na rynek unijny. Wtedy Komisja będzie mogła podjąć decyzję w sprawę wprowadzenia instrumentów ochronnych.

W KE przygotowywana jest reforma wspólnej polityki rolnej dotyczącej owoców i warzyw. Prawdopodobnie w lipcu pojawi się raport dotyczący tego rynku w UE. Komisja proponuje, by we wrześniu - październiku w Polsce zorganizować seminarium z polskimi producentami na ten temat - poinformował wiceminister.

Babuchowski przyznał, że wprowadzenie umów kontraktacyjnych ustabilizowałoby rynek owoców, na którym występują duże wahania cen skupu. Jednak, jak zaznaczył, zawieranie takich umów ma charakter dobrowolny, a przetwórcy nie są nimi zainteresowani.

Jak poinformował wiceminister, resort rolnictwa zamierza wprowadzić zapis w Sektorowym Programie Operacyjnym na lata 2007- 2013, iż pomoc finansowa będzie udzielana tylko tym firmom, które kupią co najmniej 50 proc. surowca w ramach wieloletnich umów kontraktacyjnych.


POWIĄZANE

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach oddział w Kościerzynie ...

Z okazji święta owoców i rozpoczęcia sezonu zbiorów borówki odbyła się wspólna k...

Pojawiły się pierwsze polskie borówki. Ulubiony superowoc dietetyków, wyśmienite...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę