CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Ochrona roślin sadowniczych

21 czerwca 2004

Prawidłowo chronione przed kędzierzawością liści drzewo brzoskwini było jesienią opryskane miedzianem, a wczesną wiosną silitem. Mimo to niektóre liście są porażone przez chorobę. Jeśli nie udało nam się na początku maja wykonać jeszcze jednego oprysku silitem, teraz pozostaje nam usuwać chore liście i dbać o dobrą kondycję drzew.

Przede wszystkim trzeba im dostarczać dużo wilgoci i składników pokarmowych. Należy więc zwiększyć nawożenie azotowe i nawieźć rośliny azofoską. Aby przyspieszyć wzrost nowych, zdrowych liści warto zastosować dolistne dokarmianie mocznikiem w stężeniu 0,5%.

Takich drzew nie można też zbytnio przeciążać owocami. Nie zwalczana kędzierzawość liści prowadzi do innych groźnych chorób: raka bakteryjnego i moniliozy. Aby nie dopuścić do ich pojawienia się w sadzie powinniśmy opryskać teraz drzewa 0,1% roztworem miedzianu. A gdy owoce brzoskwiń osiągną wielkość dużego orzecha laskowego zastosujmy topsin. Dodatkowo zapobiegnie on zakażeniu parchem, brunatną zgnilizną drzew pestkowych czy mączniakiem rzekomym.

W walce z rakiem bakteryjnym bardzo ważne jest też zamalowywanie ran po cięciu. Ta choroba atakuje w tym roku nie tylko brzoskwinie, ale też jest jej wyjątkowo dużo na wiśniach, czereśniach i morelach.

I jeszcze jedna cenna rada - wieszajmy na drzewach żółte pułapki lepowe. Właśnie teraz wylatuje groźny szkodnik wiśni i czereśni - nasiennica trześniówka.

Gdy zauważymy, że te muszki przyklejają się do tabliczek należy opryskać drzewa preparatem owadobójczym. Warto pytać w sklepach o preparaty selektywne, czyli takie, które zwalczają tylko szkodniki, a nie wyrządzają krzywdy pożytecznym biedronkom, czy złotookom.


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę