EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Pasienie cen

24 listopada 2003

W sklepach coraz więcej płacimy za mąkę, chleb i makarony. Drożeją także pasze, przyjdzie więc kolej na mięso.

Na początku drugiej dekady miesiąca cena rynkowa mąki "500" wynosiła 84-85 gr za kilogram. W minionym tygodniu wzrosła do 92 gr za kilogram i będzie drożeć, jeśli rząd szybko nie podejmie decyzji o bezcłowym kontyngencie na import zbóż, przede wszystkim pszenicy.

W tym roku rolnicy zebrali o 3 mln ton zbóż mniej niż w ub.r. Wiadomo o tym było już we wrześniu. Ceny pszenicy poszybowały w górę.

Nie ma dostaw
Co prawda na targowiskach można jeszcze kupić niewielkie partie ziarna po 560-600 zł za tonę, ale już więksi producenci mąki i pasz mają kłopoty z zaopatrzeniem. Warszawska Giełda Towarowa w ubiegłym tygodniu wystawiła 3 tys. ton pszenicy, która rozeszła się błyskawicznie po średniej cenie 670 zł/t. Dzisiaj (21 listopada) na giełdę trafi kolejne 2,5 tys. ton pszenicy. Cena wywoławcza - 650 zł/t.

- My skupujemy pszenicę po 570 złotych za tonę, ale tylko teoretycznie - mówi Edmund Kowalski, prezes ZPZM PZZ w Kruszwicy. - Nie ma dostaw.

Skutek jest taki, że drożeją pasze (tucz trzody staje nie nieopłacalny) i przetwory zbożowe. W ub. tygodniu najpopularniejsza mąka "500" kosztowała 84-85 gr za kg, w tym już 92 gr/kg. Natychmiast wzrosły ceny chleba (np. w jednym z bydgoskich supermarketów z 1,19 zł do 1,23 zł za 600-gramowy bochenek).

Przetwórcy podejrzewają, że rolnicy nie mają już zboża w gospodarstwach. Ratunkiem może być bezcłowy kontyngent importowy. - Na razie ministerstwo rolnictwa rozważa taką możliwość - informuje Dariusz Mamiński z biura prasowego MRiRW. - Dzisiaj minister Wojciech Olejniczak spotka się w tej sprawie z prezesem Izby Zbożowo-Paszowej Bogdanem Judzińskim.

Susza wszędzie
Izba Zbożowo-Paszowa opowiada się za wprowadzeniem kontyngentu na przywóz wszystkich rodzajów zbóż ze wszystkich państw. Zdaniem jej prezesa, kontyngent należałoby wprowadzić natychmiast, na początek w wysokości 500 tys. ton zboża. Minister Wojciech Olejniczak zapewnia, że rząd uruchomi mechanizmy importowe "w sposób w pełni kontrolowany, przy udziale producentów pasz, by spokojnie przygotować przepis, który nie spowoduje rozchwiania rynku w drugą stronę".
Nieoficjalnie wiadomo, że rozważany jest kontyngent w wysokości 500 tys. ton, z czego 200 tys. ton na pszenicę, a po 100 tys. ton - na żyto, jęczmień i kukurydzę.

Jeśli nawet Minister Gospodarki zdecyduje się na kontyngent bezcłowy, problemem będzie sprowadzenie pszenicy w odpowiedniej cenie. Tegoroczna susza dotknęła nie tylko Polskę. W całej Unii Europejskiej zbiory były znacznie niższe niż w latach poprzednich, a więc nawet w ramach jeszcze niewykorzystanego kontyngentu (540 tys. ton) z UE raczej pszenicy nie sprowadzimy. Tym bardziej, że Unia wprowadziła mechanizmy mające zapobiec eksportowi. Branża zbożowa pokładała nadzieje w Australii, jednak okazało się, że także australijscy farmerzy zebrali o 10 proc. mniej pszenicy niż w ub.r. Możemy importować zboże z USA, Argentyny i Brazylii. Jednak ceny nie będą niskie. Teraz tona pszenicy kosztuje 158-160 euro. To tego trzeba dodać koszty transportu oraz obowiązujące na razie 25-procentowe cło.

Agencja Rynku Rolnego większość zapasów pozbyła się eksportując zboże oraz na przednówku, żeby uspokoić rynek.
Bogatym z budżetu

Agencja zadbała w tym roku głównie o największych producentów pszenicy. 40 milionów złotych rozda 880 z nich - po 120 złotych za tonę pszenicy tylko za to, że nie sprzedali jej do końca października. Jakby na rynku był nadmiar zbóż, a magazyny ARR pękały w szwach.

Niektórzy z benificjentów ARR zarobią nawet ponad 100 tys. złotych na przechowaniu zboża.


POWIĄZANE

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...

Wiosna to bardzo ważny okres w produkcji sadowniczej. Każdy sadownik kontroluje ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę