CTR_80917

„POLICE” - umowa na dostawy DISTARPOL®

9 marca 2007
Zakłady Chemiczne „POLICE” SA podpisały z HELM Düngemittel GmBH wieloletnią umowę na dostawy DISTARPOL® oraz mocznika. Umowa przewiduje dostawy produkowanego przez „POLICE” roztworu mocznika DISTARPOL® znanego także jako AdBlue oraz mocznika spełniającego warunki jakościowe do wytworzenia DISTARPOL®. Spółka szacuje, że w ciągu pięciu lat dostarczy niemieckiemu partnerowi towar o wartości 115 mln zł.

Umowa z HELM Düngemittel GmBH została zawarta na czas nieokreślony i nie może być wypowiedziana w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Cena DISTARPOL® będzie ustalana na bazie rynkowych notowań mocznika lub kosztów produkcji.  Przy każdej dostawie DISTARPOL® będzie brana pod uwagę wyższa z tych dwóch wartości, dzięki temu „POLICE” mogą częściowo zredukować potencjalne wahania cen mocznika na rynkach światowych i nie znajdą się w sytuacji, w której musiałyby realizować nisko rentowne lub nierentowne dostawy.

HELM Düngemittel GmBH to HELM Düngemittel GmBH to jeden z największych na świecie dystrybutorów produktów branży chemicznej.  Zakłady Chemiczne  „POLICE” SA  z  niemieckim  dystrybutorem łączy wieloletnia współpraca, teraz poszerzona o dystrybucję DISTARPOL®.
Docelowo „POLICE” planują w ramach podpisanej umowy sprzedawać rocznie do 25 tys. ton DISTARPOL® oraz do 30 tys. ton mocznika w formie stałej służącego do dalszej produkcji roztworu wodnego.

„POLICE” budowę instalacji do produkcji 32,5% roztworu mocznika, sprzedawanego pod handlową nazwą DISTARPOL®, znanego także jako Ad Blue, rozpoczęły we wrześniu 2006 roku. Zgodnie z wymogami unijnej normy Euro 4, nowe samochody ciężarowe (powyżej 3,5 tony) z silnikiem Diesla muszą być wyposażone w system redukcji tlenków azotu, w którym będzie wykorzystywany właśnie DISTARPOL®.
Zdolność produkcyjną instalacji DISTARPOL® zaprojektowano na 50 tys. ton rocznie roztworu 32,5-proc. (transportowany w cysternach samochodowych lub kolejowych) na rynki bliskie geograficznie. „POLICE” będą też mogły zaoferować ok. 60 tys. ton  mocznika krystalicznego (forma stała) - półproduktu do dalszego przetwarzania przez innych producentów takiego preparatu, operujących głównie na w innych krajach, gdzie nie będzie się opłacało transportować gotowego płynu.
Zgodnie z zapowiedziami, na przełomie I i II kwartału 2007 roku instalację opuszczą pierwsze partie DISTARPOL®, a pełną zdolność produkcyjną uzyska ona w 2008 roku.

***

Zakłady Chemiczne POLICE SA są jedną z największych firm chemicznych w Polsce zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 roku debiutowały na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Produkcja Zakładów Chemicznych POLICE SA w ok. 50 proc. sprzedawana jest na rynkach zewnętrznych, co stawia firmę w grupie największych polskich eksporterów. POLICE wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja bieli tytanowej, skala produkcji amoniaku, kwasów: fosforowego i siarkowego oraz pozycja w sektorze mineralnych nawozów wieloskładnikowych - firma produkuje 50  proc. wszystkich wytwarzanych w Polsce nawozów tej grupy. Na co dzień w spółce zatrudnionych jest 2,8 tys. osób.

POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę