„POLICE” - umowa na dostawy DISTARPOL®

9 marca 2007
Zakłady Chemiczne „POLICE” SA podpisały z HELM Düngemittel GmBH wieloletnią umowę na dostawy DISTARPOL® oraz mocznika. Umowa przewiduje dostawy produkowanego przez „POLICE” roztworu mocznika DISTARPOL® znanego także jako AdBlue oraz mocznika spełniającego warunki jakościowe do wytworzenia DISTARPOL®. Spółka szacuje, że w ciągu pięciu lat dostarczy niemieckiemu partnerowi towar o wartości 115 mln zł.

Umowa z HELM Düngemittel GmBH została zawarta na czas nieokreślony i nie może być wypowiedziana w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Cena DISTARPOL® będzie ustalana na bazie rynkowych notowań mocznika lub kosztów produkcji.  Przy każdej dostawie DISTARPOL® będzie brana pod uwagę wyższa z tych dwóch wartości, dzięki temu „POLICE” mogą częściowo zredukować potencjalne wahania cen mocznika na rynkach światowych i nie znajdą się w sytuacji, w której musiałyby realizować nisko rentowne lub nierentowne dostawy.

HELM Düngemittel GmBH to HELM Düngemittel GmBH to jeden z największych na świecie dystrybutorów produktów branży chemicznej.  Zakłady Chemiczne  „POLICE” SA  z  niemieckim  dystrybutorem łączy wieloletnia współpraca, teraz poszerzona o dystrybucję DISTARPOL®.
Docelowo „POLICE” planują w ramach podpisanej umowy sprzedawać rocznie do 25 tys. ton DISTARPOL® oraz do 30 tys. ton mocznika w formie stałej służącego do dalszej produkcji roztworu wodnego.

„POLICE” budowę instalacji do produkcji 32,5% roztworu mocznika, sprzedawanego pod handlową nazwą DISTARPOL®, znanego także jako Ad Blue, rozpoczęły we wrześniu 2006 roku. Zgodnie z wymogami unijnej normy Euro 4, nowe samochody ciężarowe (powyżej 3,5 tony) z silnikiem Diesla muszą być wyposażone w system redukcji tlenków azotu, w którym będzie wykorzystywany właśnie DISTARPOL®.
Zdolność produkcyjną instalacji DISTARPOL® zaprojektowano na 50 tys. ton rocznie roztworu 32,5-proc. (transportowany w cysternach samochodowych lub kolejowych) na rynki bliskie geograficznie. „POLICE” będą też mogły zaoferować ok. 60 tys. ton  mocznika krystalicznego (forma stała) - półproduktu do dalszego przetwarzania przez innych producentów takiego preparatu, operujących głównie na w innych krajach, gdzie nie będzie się opłacało transportować gotowego płynu.
Zgodnie z zapowiedziami, na przełomie I i II kwartału 2007 roku instalację opuszczą pierwsze partie DISTARPOL®, a pełną zdolność produkcyjną uzyska ona w 2008 roku.

***

Zakłady Chemiczne POLICE SA są jedną z największych firm chemicznych w Polsce zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 roku debiutowały na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Produkcja Zakładów Chemicznych POLICE SA w ok. 50 proc. sprzedawana jest na rynkach zewnętrznych, co stawia firmę w grupie największych polskich eksporterów. POLICE wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja bieli tytanowej, skala produkcji amoniaku, kwasów: fosforowego i siarkowego oraz pozycja w sektorze mineralnych nawozów wieloskładnikowych - firma produkuje 50  proc. wszystkich wytwarzanych w Polsce nawozów tej grupy. Na co dzień w spółce zatrudnionych jest 2,8 tys. osób.

POWIĄZANE

Plantatorzy zbóż tradycyjnie wykonują oprysk przedżniwny na plantacjach. Zalety ...

Kilkudziesięciu uczniów z 10 szkół rolniczych podległych Ministerstwu Rolnictwa ...

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę