aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Police zainteresowane LNG

26 lutego 2007

Zakłady Chemiczne „POLICE” SA są zainteresowane dostawami gazu z terminala LNG. „POLICE” chciałyby także kupować gaz z krajowych złóż. O możliwościach współpracy rozmawiali przedstawiciele Z.Ch. „POLICE” SA i PGNiG.

„POLICE”, które ze swoim zapotrzebowaniem na poziomie pół miliarda metrów sześciennych gazu rocznie są jednym z największych odbiorców gazu w Polsce, należą do strategicznych klientów PGNiG. Przedstawiciele obu Spółek spotkali się w tym tygodniu, by omówić perspektywy dalszej współpracy.

„POLICE” są zainteresowane zaopatrzeniem w gaz ze złóż krajowych. Z kolei strategia PGNiG zakłada zwiększenie wydobycia krajowego gazu. Firmy rozmawiają o możliwościach – realizacji tych strategicznych dla obu firm celów. „POLICE”, jako strategiczny partner PGNiG, chciałyby zawarcia umowy specjalnej.

Innym tematem rozmów jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. „POLICE” zapowiedziały, że są zainteresowane odbiorem surowca z projektowanego terminala gazu skroplonego LNG, który powstanie w Świnoujściu, czyli kilkadziesiąt kilometrów od polickich Zakładów.

W najbliższym czasie zaplanowano spotkania Zarządów obu Spółek, podczas których omawiane mają być strategiczne dla obu firm tematy.

Zakłady Chemiczne Police, używają gazu jako surowca do produkcji amoniaku, z którego następnie wytwarzane są nawozy wieloskładnikowe i mocznik. Średnioroczne zużycie gazu wynosi 440 - 550 mln metrów sześciennych.

Zakłady Chemiczne POLICE SA są jedną z największych firm chemicznych w Polsce zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 roku debiutowały na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Produkcja Zakładów Chemicznych POLICE SA w ok. 50 proc. sprzedawana jest na rynkach zewnętrznych, co stawia firmę w grupie największych polskich eksporterów. POLICE wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja bieli tytanowej, skala produkcji amoniaku, kwasów: fosforowego i siarkowego oraz pozycja w sektorze mineralnych nawozów wieloskładnikowych - firma produkuje 50 proc. wszystkich wytwarzanych w Polsce nawozów tej grupy. Na co dzień w spółce zatrudnionych jest 2,8 tys. Osób.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę