aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie Młyny skupiły po żniwach mniej ziarna niż w 2003 r.

20 grudnia 2004

Spółka Polskie Młyny skupiła po żniwach łącznie około 200 tys. ton pszenicy przy wykorzystaniu preferencyjnego kredytu skupowego.

Jest to mniej niż w ubiegłych latach (w ub.r. 260 tys. ton ziarna), gdyż w tym roku skup po raz pierwszy był prowadzony na zasadach unijnych - poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes spółki Adam Tański.

W tym roku skup odbywał się na zasadach rynkowych, podczas gdy w 2003 roku obowiązywała jeszcze cena wynegocjowana z rolniczymi związkami, a rolnicy otrzymywali dopłaty do skupu.

Tański wyjaśnił, że obecnie nie ma potrzeby skupowania zbyt dużej ilości zbóż, gdyż są one dostępne na rynku przez cały czas. A zasoby ziarna, które zostały kupione, zapewniają pracę młynom przez 3-4 miesiące.

"Z punktu widzenia ekonomiczno-finansowego rok 2004 zaliczamy do udanych, mimo trudnej sytuacji do żniw oraz sytuacji na rynku zbóż" - powiedział prezes. W tym roku do żniw podaż zbóż była mała, a ceny wysokie, dochodzące nawet do 700 zł za tonę dobrej pszenicy konsumpcyjnej.

W tym roku rentowność sprzedaży spółki Polskie Młyny wyniesie ok. 3 proc., a zysk netto ukształtuje się na poziomie kilkunastu milionów złotych - poinformował Tański.

Dyrektor ds. skupu spółki Piotr Szysz poinformował, że spółka posiada niewykorzystaną powierzchnię magazynową w elewatorach, którą zaoferowała Agencji Rynku Rolnego na magazyny do skupu interwencyjnego. Łącznie spółka zawarła umowy z ARR na przechowanie ponad 110 tys. ton ziarna.

Szysz ocenił, że jakość ziarna jest w tym roku nieco gorsza niż w ubiegłym roku, jednakże spełnia ono wymagania agencyjne. W okresie żniw Polskie Młyny płaciły za tonę pszenicy konsumpcyjnej 420-440 zł, a za żyto - 320-340 zł/t.

W najbliższym czasie spółka planuje zawieranie długoterminowych umów z dostawcami, co zagwarantuje rytmiczność dostaw, ustabilizuje cenę i poprawi jakość oferowanego ziarna. Uruchomiony zostanie ponadto handel środkami produkcji rolnej (nasionami, środkami ochrony roślin) - wyjaśnił Szysz.

Polskie Młyny, obok skupu, rocznie przerabiają na mąkę ok. 600 tys. ton ziarna. Zdolności produkcyjne młynów wynoszą 840 tys. ton. W 2004 roku sprzedaż mąki wyniesie ok. 520 tys. ton. Głównie trafia ona do piekarń (55 proc.) i do hurtowni (27 proc.). Od maja tego roku rozpoczęto sprzedaż maki na rynku niemieckim i litewskim. W 2005 roku spółka zamierza otworzyć przedstawicielstwo w Berlinie.

Spółka Polskie Młyny SA jest firmą prywatną, w której 88,5 proc. akcji należy do rodziny Komorowskich, a pozostała część akcji jest własnością rolników - dostawców zbóż i pracowników.

Spółka zatrudnia obecnie 887 pracowników w 13 elewatorach i 18 centrach dystrybucyjnych na terenie całego kraju. Kapitały własne spółki wynoszą ponad 245 mln złotych, a jej aktywa wynoszą ponad 414 mln złotych.


POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę