CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Polskie Młyny skupiły po żniwach mniej ziarna niż w 2003 r.

20 grudnia 2004

Spółka Polskie Młyny skupiła po żniwach łącznie około 200 tys. ton pszenicy przy wykorzystaniu preferencyjnego kredytu skupowego.

Jest to mniej niż w ubiegłych latach (w ub.r. 260 tys. ton ziarna), gdyż w tym roku skup po raz pierwszy był prowadzony na zasadach unijnych - poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes spółki Adam Tański.

W tym roku skup odbywał się na zasadach rynkowych, podczas gdy w 2003 roku obowiązywała jeszcze cena wynegocjowana z rolniczymi związkami, a rolnicy otrzymywali dopłaty do skupu.

Tański wyjaśnił, że obecnie nie ma potrzeby skupowania zbyt dużej ilości zbóż, gdyż są one dostępne na rynku przez cały czas. A zasoby ziarna, które zostały kupione, zapewniają pracę młynom przez 3-4 miesiące.

"Z punktu widzenia ekonomiczno-finansowego rok 2004 zaliczamy do udanych, mimo trudnej sytuacji do żniw oraz sytuacji na rynku zbóż" - powiedział prezes. W tym roku do żniw podaż zbóż była mała, a ceny wysokie, dochodzące nawet do 700 zł za tonę dobrej pszenicy konsumpcyjnej.

W tym roku rentowność sprzedaży spółki Polskie Młyny wyniesie ok. 3 proc., a zysk netto ukształtuje się na poziomie kilkunastu milionów złotych - poinformował Tański.

Dyrektor ds. skupu spółki Piotr Szysz poinformował, że spółka posiada niewykorzystaną powierzchnię magazynową w elewatorach, którą zaoferowała Agencji Rynku Rolnego na magazyny do skupu interwencyjnego. Łącznie spółka zawarła umowy z ARR na przechowanie ponad 110 tys. ton ziarna.

Szysz ocenił, że jakość ziarna jest w tym roku nieco gorsza niż w ubiegłym roku, jednakże spełnia ono wymagania agencyjne. W okresie żniw Polskie Młyny płaciły za tonę pszenicy konsumpcyjnej 420-440 zł, a za żyto - 320-340 zł/t.

W najbliższym czasie spółka planuje zawieranie długoterminowych umów z dostawcami, co zagwarantuje rytmiczność dostaw, ustabilizuje cenę i poprawi jakość oferowanego ziarna. Uruchomiony zostanie ponadto handel środkami produkcji rolnej (nasionami, środkami ochrony roślin) - wyjaśnił Szysz.

Polskie Młyny, obok skupu, rocznie przerabiają na mąkę ok. 600 tys. ton ziarna. Zdolności produkcyjne młynów wynoszą 840 tys. ton. W 2004 roku sprzedaż mąki wyniesie ok. 520 tys. ton. Głównie trafia ona do piekarń (55 proc.) i do hurtowni (27 proc.). Od maja tego roku rozpoczęto sprzedaż maki na rynku niemieckim i litewskim. W 2005 roku spółka zamierza otworzyć przedstawicielstwo w Berlinie.

Spółka Polskie Młyny SA jest firmą prywatną, w której 88,5 proc. akcji należy do rodziny Komorowskich, a pozostała część akcji jest własnością rolników - dostawców zbóż i pracowników.

Spółka zatrudnia obecnie 887 pracowników w 13 elewatorach i 18 centrach dystrybucyjnych na terenie całego kraju. Kapitały własne spółki wynoszą ponad 245 mln złotych, a jej aktywa wynoszą ponad 414 mln złotych.


POWIĄZANE

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę