EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Polskie nasiennictwo- czy się obroni?

10 marca 2004

Jakość materiału siewnego może w dużej mierze przesądzić o wysokości plonu. Wiedzą o tym unijni farmerzy, dlatego tamtejszy rynek nasion jest potężny i bogaty.

U nas hodowla roślin trwa na razie dzięki wsparciu państwa, a przedsiębiorstwa nasienne muszą podpierać się handlem nawozami czy środkami ochrony roślin, by przeżyć.

Średni plon zbóż w Polsce oscyluje od lat wokół 3 ton ziarna z hektara. Pewnie, nie możemy się pochwalić dużą ilością urodzajnych gleb, pogoda też nie zawsze jest dla nas łaskawa. Ale wyhodowane w polskich stacjach hodowli roślin odmiany żyta na tych samych glebach i w tych samych warunkach atmosferycznych potrafią dawać plon przekraczający 6 t/ha, zaś odmiany pszenicy – ponad 8 ton/ha. Nie mają jednak wiele szans, by wyjść poza poletka zakładów doświadczalnych – wydaje się, że polscy rolnicy nowymi, wydajnymi odmianami, które pomogą w dwójnasób czasem zwiększyć plon wcale nie są zainteresowani. A może raczej – przesuwają zakup ziarna siewnego na ostatnie miejsca listy koniecznych wydatków na środki produkcji.

Jedną z największych przeszkód w intensyfikacji obrotu materiałem nasiennym jest stosunkowo niewielkie w Polsce na niego zapotrzebowanie. Wynika ono w części z nieświadomości rolników co do roli, jaką w procesie plonotwórczym odgrywa nowoczesna, wydajna odmiana W Polsce zaś nierzadko uprawia się odmiany wyhodowane ponad 20 lat temu, których stosowanie może zmniejszyć plon nawet o 30%.


POWIĄZANE

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...

Wiosna to bardzo ważny okres w produkcji sadowniczej. Każdy sadownik kontroluje ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę