CTR_80917

Pomoc państwa dla producentów owoców i warzyw

18 maja 2005
Grupa producentów owoców i warzyw będzie mogła skorzystać z pomocy państwa w formie dotacji kapitałowej na inwestycje realizowane w ramach zatwierdzonego planu - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu.

We wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji posłowie przyjęli bez poprawek sprawozdanie podkomisji. Najistotniejszą poprawką wniesioną przez podkomisję jest przepis, który zabrania komornikom zajmowania należności rolników będących na koncie Agencji Rynku Rolnego.

Projekt zmian ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu został przygotowany głównie w związku z wejściem w życie nowych przepisów Unii Europejskiej. Przepisy te dotyczyły zmian w regulacjach m.in. na rynku owoców i warzyw w ramach wspólnej organizacji tego rynku.

Regulacja dotycząca zmiany sposobu przyznawania pomocy finansowej grupom producenckim może wpłynąć na zwiększenie pomocy ze środków krajowych. Jednak, jak podał resort rolnictwa w uzasadnieniu do projektu, trudno wyliczyć skutki finansowe dla budżetu, gdyż nie jest znana wielkość przyszłych inwestycji oraz procentowego udziału kosztów budżetowych. Budżet będzie bowiem pokrywał od 5 do 25 proc. wydatków na inwestycje grup producenckich. Procentowy udział państwa w pomocy będzie zaś regulowany rozporządzeniem ministra rolnictwa.

Projekt ustawy wprowadza także zmiany dotyczące regulacji na rynku chmielu i suszu paszowego w związku ze zmianami unijnych przepisów, które obowiązują od 1 kwietnia 2005 roku.

W nowelizacji proponuje się m.in., by administrowanie systemem pomocy finansowej z tytułu produkcji suszu przenieść z oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego (ARR) do centrali ARR. Zdaniem resortu rolnictwa, to odbiurokratyzuje obieg dokumentów, gdyż będą one trafiały bezpośrednio do osoby zajmującej się tą problematyką.

Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy odbędzie się w tym tygodniu.

POWIĄZANE

Na przełomie września i października wielu rolników zastanawia się, czy po wysie...

Od 1 sierpnia do 30 września br. w całym kraju nie było suszy rolniczej, przeciw...

UE powinna mieć ambitniejsze cele klimatyczne; musi rozwinąć strategię "zero emi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę