aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Porzeczki: problem ze skupem

9 lipca 2004

Czarne porzeczki to "czarna rozpacz" - tak mówią i przetwórcy i rolnicy. W ubiegłym roku zakłady skupujące poniosły ogromne straty. Teraz wszystko wskazuje na to, że z torbami pójdą i producenci. choć skup już się rozpoczął - cena jest tak niska, że plantatorom, porzeczek nie opłaca się zbierać.

Pan Władysław Szot, rolnik ze Świliczy 20 lat prowadzi plantację czarnych porzeczek. Dwa lata temu odnowił uprawę. W tym roku urodzaj jest wyjątkowo dobry, dlatego planował zebrać nawet 2 tony owoców. Jednak terminu odbioru nie uzgodnił, bo dowiedział się, że za kilogram owoców może otrzymać najwyżej 50-60 gr.

Rzeszowska Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska - największy na Podkarpaciu odbiorca owoców miękkich - planowała skupić ponad 400 ton czarnych porzeczek. Już wiadomo, że przy takich cenach uda się skupić najwyżej połowę. Reszta pozostanie na polach.

W ubiegłym roku czarne porzeczki skupowano nawet po 2 zł za kilogram. Zakłady przetwórcze przez 9 miesięcy nie mogły jednak sprzedać zamrożonych owoców później odbiorcy zachodni proponowali bardzo niskie ceny. Z tego tytułu np. leżajskie Hortino poniosło olbrzymie straty. W tym roku straty poniosą i rolnicy. Ceny skupu wszystkich owoców będą kilkakrotnie niższe od ubiegłorocznych.


POWIĄZANE

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę