aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Porzeczki: problem ze skupem

9 lipca 2004

Czarne porzeczki to "czarna rozpacz" - tak mówią i przetwórcy i rolnicy. W ubiegłym roku zakłady skupujące poniosły ogromne straty. Teraz wszystko wskazuje na to, że z torbami pójdą i producenci. choć skup już się rozpoczął - cena jest tak niska, że plantatorom, porzeczek nie opłaca się zbierać.

Pan Władysław Szot, rolnik ze Świliczy 20 lat prowadzi plantację czarnych porzeczek. Dwa lata temu odnowił uprawę. W tym roku urodzaj jest wyjątkowo dobry, dlatego planował zebrać nawet 2 tony owoców. Jednak terminu odbioru nie uzgodnił, bo dowiedział się, że za kilogram owoców może otrzymać najwyżej 50-60 gr.

Rzeszowska Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska - największy na Podkarpaciu odbiorca owoców miękkich - planowała skupić ponad 400 ton czarnych porzeczek. Już wiadomo, że przy takich cenach uda się skupić najwyżej połowę. Reszta pozostanie na polach.

W ubiegłym roku czarne porzeczki skupowano nawet po 2 zł za kilogram. Zakłady przetwórcze przez 9 miesięcy nie mogły jednak sprzedać zamrożonych owoców później odbiorcy zachodni proponowali bardzo niskie ceny. Z tego tytułu np. leżajskie Hortino poniosło olbrzymie straty. W tym roku straty poniosą i rolnicy. Ceny skupu wszystkich owoców będą kilkakrotnie niższe od ubiegłorocznych.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę