CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Powstała Polska Izba Owoców Miękkich

24 stycznia 2003

Wspieraniem grup producenckich, systemem kontraktacji oraz działaniem na rzecz stabilizacji rynku chce się zajmować powołana właśnie Polska Izba Owoców Miękkich – poinformował jej prezes Dariusz Kalmus.

Izba rozpoczęła swoją działalność w środę w Korycinie – znanym "truskawkowym zagłębiu".

Jej struktury oprócz Podlasia są już w części województwa mazowieckiego (Siedlce), docelowo mają objąć cały kraj – poinformował Kalmus na konferencji prasowej w Białymstoku.

Założyciele izby mówią, że chcą konsolidować środowiska producenckie owoców miękkich (truskawka, malina, porzeczki, agrest, wiśnie, czereśnie, śliwki, borówki), które dotąd nie mają jednolitej reprezentacji na rynku a Polska jest czołowym producentem i eksporterem tych owoców w Europie i na świecie.

Według obecnego na spotkaniu Jana Świetlika z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa w Warszawie, Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem eksportu truskawek i drugie na świecie po USA. Przoduje także w eksporcie malin i wiśni czy czarnej porzeczki w Europie.

Jesteśmy europejską potęgą pod tym względem, to ważne w kontekście naszego wejścia do Unii – mówił Świetlik.

Dodał jednak, że na szczycie w Kopenhadze - mimo, że ustalono, iż polscy ogrodnicy będą dostawać niewielkie, ale nieoczekiwane dopłaty, nie zostały załatwione wszystkie konieczne sprawy. Nie wynegocjowano do końca regulacji rynku owoców miękkich i jabłek – mówił Świetlik i dodał, że doprecyzowania wymaga system kontraktacji, ale jest to "do załatwienia".

Musimy, nawet z własnych środków, rozszerzyć unijne prawodawstwo o dopłaty do owoców jagodowych kontraktowanych przez grupy producentów w przetwórstwie, bo to jest instrument wspierania kontraktacji – powiedział Świetlik.

Polska Izba Owoców Miękkich chce pomagać grupom producenckim w zdobywaniu środków na inwestycje we własne zakłady przetwórcze, np. magazyny, chłodnie. Pieniądze na ten cel można m.in. uzyskać z unijnego programu SAPARD.

Izba, która będzie prowadzić działalność gospodarczą już pomaga zainteresowanym w uzupełnianiu odpowiedniej dokumentacji. Kalmus powiedział, że mimo zainteresowania, konkretnych wniosków z tej branży składanych w ramach SAPARD jest na razie niewiele.


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę