aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pozbyć się pszenicy

8 kwietnia 2004

W ostatnich dniach ceny pszenicy paszowej i konsumpcyjnej nieznacznie spadają, a podaż rośnie. Prawdopodobnie przedsiębiorcy starają się pozbyć zboża przed wejściem do Unii, w obawie o wysokie opodatkowanie zapasów.

Tymczasem przed ustawą o nadmiernych zapasach produktów rolnych jeszcze długa droga legislacyjna. Posłowie z podkomisji ds. ustawy o nadmiernych zapasach produktów rolnych oraz z Komisji Europejskiej Sejmu odrzucili rządowy projekt ustawy i zalecili złagodzenie restrykcyjnych przepisów.

Słodko w magazynach
Posłowie proponują m.in: podwyższenie wielkości zapasów, poniżej których ich posiadacze nie podlegają przepisom ustawy; wyłączenie z "nadmiernych zapasów" towarów wykorzystanych do produkcji własnej, wyeksportowanych na rynki krajów trzecich, zniszczonych i sprowadzonych w ramach kontyngentów gospodarczych.

Sporną kwestią pozostaje też, jak określić nadmierne zapasy produktów, które zawierają przynajmniej 10 proc. cukru. Producenci chcą wymusić na posłach uchwalenie ustawy w takiej wersji, która umożliwiałaby im zgromadzenie zapasów większych o 20 proc. niż średnia z trzech ostatnich lat.

Przedwczoraj rząd przyjrzał się propozycjom posłów i stwierdził, że ich realizacja może spowodować zastrzeżenia Komisji Europejskiej oraz negatywne konsekwencje dla budżetu państwa. Wszystkie zaproponowane poprawki do rządowego projektu ustawy, według opinii UKIE, nie są sprzeczne z rozporządzeniami Komisji Europejskiej, ale wiążącą opinię dotyczącą zgodności z prawodawstwem UE może wydać jedynie Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Pozbyć się pszenicy
Tymczasem nieznacznie spadają ceny pszenicy konsumpcyjnej i paszowej. Pszenicę można już kupić na lokalnych rynkach po 670-690 zł/t. - Prawdopodobnie firmy zbożowe wyprzedają zboże, bojąc się opodatkowania nadmiernych zapasów - podejrzewają maklerzy giełdowi.

Jeśli ustawa w proponowanym przez rząd kształcie wejdzie w życie przedsiębiorca, który 30 kwietnia miałby w magazynach zapasy towarów o 10 proc. przekraczające jego zapasy w tym dniu kalendarzowym w trzech ostatnich latach, za nadmierne zapasy zapłaciłby olbrzymie kary, np. za każdą tonę nadwyżki pszenicy - 95 euro. Na liście, o którą nadal toczymy wojnę z Komisją Europejską jest ponad 200 produktów spożywczych (np. zboża, mąka, mleko, masło, cukier).


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę