aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Radzili o zbożach i cukrze

9 listopada 2004

O projekcie reformy rynku cukru i interwencyjnym skupie zbóż rozmawiali w poniedziałek w Poznaniu przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego, Wojewódzkiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego i Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Gospodarzem spotkania był marszałek województwa Wielkopolskiego.

O interwencyjnym skupie zboża mówiono krótko, bo sprawa nie budzi w tym roku emocji. Skup przebiega sprawnie, nie ma powodów do niepokoju, tyle, że słabsze niż się spodziewano były plony kukurydzy. Najpewniej trzeba będzie brak ten zastąpić jęczmieniem, by wystarczyło pasz.
Duży niepokój w branży budzi natomiast projekt reformy cukrowej. W tej kwestii jednym głosem mówią zarówno plantatorzy, jak i koncerny cukrowe: reforma rynku może zaprzepaścić szanse Polski na znaczące miejsce wśród unijnych producentów cukru. Krajowy przemysł cukrowniczy i rolnictwo nie boją się zmian jako takich, jednakże zdaniem zainteresowanych są one wprowadzane za szybko – zanim zakończy się restrukturyzacja branży cukrowej w kraju. Stanowisko cukrowników popierają krajowe władze, zarówno rząd, jak i samorządy.
Podczas potkania mówiono też o przebiegu tegorocznej kampanii cukrowniczej, która osiągnęła właśnie w Wielkopolsce półmetek. Według fachowców z branży, potrwa ona do połowy grudnia. Co ważne, jak zapewniają przedstawiciele koncernów cukrowniczych, plantatorzy otrzymują pieniądze za dostarczone buraki terminowo – dwa tygodnie po odstawieniu surowca do cukrowni.


POWIĄZANE

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę