CTR_80917

Resort rolnictwa informuje o dalszej zwyżce cen zbóż

12 września 2007
Niewielkie dostawy zbóż do skupu w kraju sprzyjają dalszemu wzrostowi cen ziarna. Dodatkowo stymulowane jest to wysokim poziomem cen na rynkach międzynarodowych, zwłaszcza na rynku europejskim - wynika z analizy resortu rolnictwa.

Według danych ministerstwa, w ciągu tygodnia pszenica konsumpcyjna zdrożała o 5,7 proc. i w dniach 27.08-02.09.br. średnio w kraju płacono za nią 778ázł/t. Ziarno to było droższe o ponad 31 proc. w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca oraz o blisko 49 proc. droższe niż przed rokiem.

W tym samym czasie cena żyta konsumpcyjnego wzrosła o 3,3 proc. do poziomu 665 zł/t. Cena tego zboża była wyższa niż przed miesiącem o ok. 27 proc. i o ponad 52 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Natomiast cena jęczmienia paszowego, po spadku w poprzednim tygodniu, na przełomie sierpnia i września ponownie wzrosła (o 9,5 proc.) i ukształtowała się na poziomie 644ázł/t. W porównaniu do cen sprzed miesiąca i roku ziarno to było droższe odpowiednio o 21,5 proc. i 66,5 proc.

"Mając na celu stabilizację rynku, zwłaszcza młynarskiego, Agencja Rezerw Materiałowych od 31 sierpnia br. sprzedawała pszenicę konsumpcyjną z przeznaczeniem na mąkę w cenie wywoławczej 840ázł/t. W pierwszym tygodniu września br. (03-08.09.br.) sprzedaż pszenicy konsumpcyjnej wyniosła ponad 35,5 tys. t, za którą uzyskiwano 840-850 zł/t" - napisali eksperci.

W dniach 27.08-02.09.07 r. ceny żywca wieprzowego w skupie uległy dalszemu obniżeniu i według danych ministerstwa rolnictwa przeciętnie kształtowały się na poziomie 4,03 zł/kg, tj. o 3,7 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu. Były one również niższe niż miesiąc wcześniej (o 0,5 proc.) i niż rok wcześniej (o 6,6 proc.)

Wzrost cen skupu odnotowano natomiast na rynku bydła. Za żywiec ten na przełomie sierpnia i września płacono średnio 4,21ázł/kg, tj. o 0,8 proc. więcej niż przed tygodniem, o ok. 6 proc. więcej niż przed miesiącem, ale o prawie 3 proc. mniej niż rok wcześniej.

W analizowanym tygodniu wzrosły ceny skupu drobiu. Według danych resortu, brojlery kurze skupowano przeciętnie po 3,30 zł/kg, a indyki po 4,68 zł/kg, tj. odpowiednio o 0,2 proc. i o 2,7 proc. drożej niż tydzień wcześniej. W ciągu miesiąca kurczęta potaniały o 0,3 proc., a indyki podrożały o ponad 3 proc. W porównaniu do analogicznego tygodnia 2006 r. kurczęta były o ok. 23 proc., a indyki o ok. 29 proc. droższe.


POWIĄZANE

W tym roku poziom produkcji wina na całym świecie może być najniższy od ponad pó...

W należącym do GoodMills Group zakładzie w Straduni otwarto nowy młyn. Dzięki in...

Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV) przewiduje, że globalna pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę