aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozmowa z Januszem Chajęckim, współwłaścicielem Koszelowskich Zakładów Kredowych

20 kwietnia 2010

 
 
 

Chce mi Pan opowiedzieć o kredzie nawozowej i na pewno Pan powie, ze to najlepszy nawóz wapniowy?

Janusz Chajęcki: - Tak powiem, bo to prawda. Potwierdzono to już dawno praktycznie na polach i teoretycznie w laboratoriach.



Tak mówi każdy przedstawiciel handlowy odwiedzający rolnika. Na czym polega wyjątkowość nawozu kredowego na tle innych nawozów wapniowych?

Janusz Chajęcki: - Rzeczywiście niektóre firmy działają wg zasady „ obiecam ci tyle ile nie da ci nikt..” Zapewniać może każdy, ale nie każdy może to uwiarygodnić, to jest właśnie różnica. Kreda nawozowa przede wszystkim geologicznie najmłodszym węglanem wapnia a to oznacza jej wyjątkowe rozdrobnienie i miękkość oraz bezpieczne, węglanowe i szybkie działanie. Kreda z największego w Polsce złoża Koszelówka zaliczana do rodzaju tzw. kredy piszącej ma właśnie takie właściwości. Takich właściwości nie posiada żaden inny nawóz wapniowy. Zarówno dolomity jak i skały wapienne mają skrystalizowaną strukturę, mówiąc wprost są kamieniami i nawet po rozdrobnieniu takimi pozostają, natomiast kreda miękka jest jak glina, ma amorficzną strukturę i stad jej wyjątkowa budowa i działanie niespotykane w innych nawozach wapniowych.



Dolomity i skały wapienne nie mają takich właściwości ?

Janusz Chajęcki: - Niestety, nie mają albo maja w bardzo ograniczonym zakresie, widać to zresztą po efektach na polu. Jeśli dolomit nie jest doskonale sproszkowany, jego zakup i stosowanie mija się z celem, będzie się rozpuszczał latami. Marmur tez jest węglanem wapnia, ale proszę spróbować go rozpuścić… Mamy kontakt z wieloma rolnikami, którzy stosowali przez lata nawozy dolomitowe doskonale wyrównali poziom magnezu, ale nie uzyskali poprawy pH gleby. Rozpuszczalność i wchłanianie to naprawdę jedne z najważniejszych czynników.



Po czym poznać dobry nawóz wapniowy?

Janusz Chajęcki: - Nie ma jednego uniwersalnego miernika. Zwykle jako najważniejsze wymienia się rozdrobnienie nawozu, zawartość czystego składnika oraz tzw. reaktywność czyli zdolność rozpuszczania, mierzoną w skali od 1 do 100 %. Na tym tle najgorzej wypadają dolomity ze średnią reaktywnością ok.30%, lepiej wypadają skały wapienne, ze średnią ok. 50%, natomiast kreda posiada reaktywność 98-99 %. To olbrzymia różnica. Dodatkowo kreda zawiera ok.95% CaCO3 oraz mikroelementy, co nie jest normą w innych nawozach. Dobry nawóz wapniowy to nawóz skuteczny, dlatego rolnik za każdym razem powinien żądać od producenta nie tylko karty informacyjnej o nawozie, ale także potwierdzonych badań laboratoryjnych. Moim zdaniem, firma , która nie udostępnia badań z w/w danymi staje się niewiarygodna. Trudno zaufać komuś kto coś ukrywa.



Wróćmy do kredy. Czy jej stosowanie różni się od stosowania od innych nawozów wapniowych?

Janusz Chajęcki: - Tak, i to bardzo znacznie, z pożytkiem dla rolnika. Kredę z uwagi na jej właściwości możemy stosować praktycznie cały rok , także pogłównie, bez mieszania z glebą. To nie tylko wygoda, ale i oszczędność. To doskonały nawóz dla sadowników i w uprawach warzyw. Ma jeszcze jedną różnice, którą osobiście bardzo wysoko cenię. Poza szybkim i bezpiecznym działaniem, zmianą pH w glebie, powoduje wzrost roślin widoczny gołym okiem już w pierwszym roku stosowania. To zawsze bardzo cieszy rolnika a także mnie, bo nadaje sens jego pracy jak również mojej.



Nie przesadza Pan z tym wzrostem?

Janusz Chajęcki: - Ani trochę, proszę zapytać rolników czy sadowników, którzy już stosowali nasza kredę. Z roku na rok jest ich coraz więcej i powracają do nas. Ich sąsiedzi także. Cały czas lubimy podglądać sąsiadów. I dobrze. Proszę pamiętać również, ze skuteczne wapnowanie to także uwolnienie blokowanych dotychczas w glebie pierwiastków i oszczędności przy stosowaniu innych nawozów. To bardzo ważny dziś argument przy obecnych cenach nawozów sztucznych. Jeśli sytuacja zmusza nas do oszczędzania na nawozach wieloskładnikowych, przynajmniej uwolnijmy to co już mamy w glebie.



Wybierając nawóz wapniowy na rynku, jak rozpoznać kredę?

Janusz Chajęcki: - Jeśli chodzi o oznaczenia nawozów wapniowych, cały czas obowiązuje rozporządzenie z 2004 roku. Kredę oznaczamy symbolami od 06a do 09a i tylko nawóz z takim oznaczeniem jest kredą.. Jeśli nawóz nie ma takiego oznaczenia, nie jest nawozem kredowym. To bardzo ważne przy imporcie nawozów sprzedawanych jako kreda a nie będących kredą. Żądajmy wiarygodnych badań laboratoryjnych, rolnicy maja do tego pełne prawo a producent wręcz obowiązek. Sama karta produktu to zbyt mało.



W jakiej formie produkuje się nawóz kredowy i jak szybko on działa?

Janusz Chajęcki: - Kredę nawozową produkujemy w formie granulatu i pakujemy w worki 40 kg oraz opakowania typu big bag 500 kg. Latem, kiedy warunki atmosferyczne na to pozwalają, produkujemy także kredę mieloną suchą w atrakcyjnej cenie. Proces granulacji jest już bardziej skomplikowany i wymaga większych nakładów. Jeśli chodzi o działanie, obserwujemy je już w 3 miesiącu po zastosowaniu. Efekty stosowania są już widoczne w zmianie pH wzroście roślin w pierwszym roku stosowania.



A dawki?

Janusz Chajęcki: - Nie ma jednej uniwersalnej dawki. Znając pH gleby i klasę agronomiczna gleby łatwo dobierzemy dawkę korzystając choćby z tabeli zamieszczonej na stronie www.kzkpolska.com W porównaniu z innymi nawozami wapiennymi są to zdecydowanie mniejsze dawki z uwagi na bardzo dużą koncentracje wapnia w kredzie.



To na pewno nawóz kredowy nie jest tani?

Janusz Chajęcki: - Otóż jest tani. To przede wszystkim nawóz granulowany produkowany w Polsce z własnych złóż o cenie zdecydowanie niższej niż nawozy importowane. Jeśli policzymy stosunek ceny do właściwości kredy, zawartości wapnia, ilości stosowania ,możliwości stosowania i efektów okazuje się najtańszy. Nie musimy robić skomplikowanych porównań, sam kalkulator da nam szybką odpowiedź. Wystarczy raz spróbować.



To kreda nie ma żadnych wad?

Janusz Chajęcki: - Obróbka kredy jest uciążliwym procesem dla producenta. Z uwagi na jej miękkość i rozdrobnienie granulacja nie jest łatwa. Aby produkt był w pełni ekologiczny, granulacja odbywa się przy pomocy wody, do tego dochodzi suszenie w dużych piecach obrotowych. To co dla nas nie jest łatwe okazuje się w konsekwencji korzystne dla rolnika. Dzięki temu procesowi uzyskujemy nawóz w pełni ekologiczny, bez dodatków i zachowujący na każdym etapie produkcji swoje wyjątkowe właściwości. Nie stosujemy ulepszaczy ani lepiszcza, kreda po zgranulowaniu ma takie same właściwości jak przed tym procesem.



Nawóz kredowy jest wielu rolnikom mało znany, z czego to wynika?

Janusz Chajęcki: - To się bardzo szybko zmienia. W Polsce mamy tylko dwie czynne kopalnie tzw. kredy piszącej, natomiast kilkadziesiąt kopalni dolomitowych i trochę mniej kopalni kamienia wapiennego. To jedna z przyczyn. Ponad 50% areału gleb w Polsce wymaga pilnego wapnowania, zapotrzebowanie na skuteczne nawozy wapniowe jest olbrzymie. Złoża kredy są bardzo ograniczone, jest ich niestety za mało.



Ostatnio na rynku pojawiły się drogie, zagraniczne nawozy wapniowe. Rolnikom obiecuje się ponadprzeciętne efekty. Jak rolnik ma to traktować?

Janusz Chajęcki: - Rzeczywiście niektóre firmy działają wg zasady „ obiecam ci tyle co nie da ci nikt..” Rolnicy powinni pamiętać, że są taką samą grupą klientów jak wszyscy inni uczestnicy rynku i są także obiektem działań marketingowych, zresztą nie zawsze przejrzystych.. Każdy producent funkcjonuje dzięki sprzedaży i chce ją maksymalizować a to sprawia, że niektórzy posuwają się czasami do obietnic bez pokrycia. Jak się bronić ? Należy przede wszystkim zwracać uwagę na badania, najlepiej przeprowadzone w polskich, akredytowanych laboratoriach. Jeśli cudowny nawóz okazuje się po badaniu zwykłym nawozem wapniowym z przerobu skał wapiennych albo nawozem wapniowym uzyskiwanym z produkcji ubocznej o o wysoce niezrozumiałej cenie to nie wymaga to komentarza. Sytuacja w rolnictwie nie jest łatwa , postarajmy się chociaż nie kupować marketingu a sam produkt . Szanujmy własne pieniądze. Nie kierujmy się emocjami i przemijającą modą, zaufajmy zdrowemu rozsądkowi, badaniom i specjalistom. Mówiąc krótko, żądajmy wiarygodnych badań, pytajmy specjalistów zanim wydamy pieniądze.



Gdzie można kupić kredę nawozową ?

Janusz Chajęcki: - Proszę zapytać w firmie agrochemiczej , która Państwa obsługuje, bądź skontaktować się z nami e mailowo, także telefonicznie. Wskażemy najbliższy oddział. Znajdziecie nas Państwo także w internecie pod adresem www.kzkpolska.com , z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania.



Dziękujemy za rozmowę.

Janusz Chajęcki: - Ja także bardzo dziękuję i życzę wysokich plonów.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę