aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rynek cukru – analizy i prognozy ARR

11 czerwca 2003

Aktualnie:

  • ceny zbytu cukru znacząco niższe niż przed rokiem,
  • stabilne ceny cukru białego na giełdzie w Londynie.

Krajowe ceny cukru

Ceny cukru na rynku krajowym są ustabilizowane na poziomie nieco wyższym od ceny interwencyjnej(1,80 zł/kg netto, czyli około1,93 zł/kg z VAT). Według danych GUS, w kwietniu br. cena zbytu cukru utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca i wyniosła 1,95 zł/kg (z VAT). W porównaniu do cen notowanych w analogicznym okresie 2002 roku obniżyła się o ponad 9%

Ceny cukru na giełdach światowych

Według informacji FAMMU/FAPA, ceny cukru surowego na giełdzie w Nowym Jorku (kontrakt nr 11) w kwietniu i maju br. wahały się w przedziale 165–180 USD/t. W drugiej połowie maja br. (notowanie z 21 maja br.) cena wyniosła 164,7 USD/t i była o 7% niższa niż przed miesiącem, natomiast w porównaniu z tym samym okresem 2002 roku wzrosła o 4%.
Ceny cukru białego (kontrakt nr 5) na giełdzie w Londynie od początku kwietnia br. utrzymują się na poziomie 220–230 USD/t. W maju (notowanie z 21 maja br.) jego cena wyniosła 222 USD/t i w ciągu tygodnia wzrosła o 2,1%. Była o 2,8% niższa niż miesiąc wcześniej i o 4,2% niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2002 roku.

Handel zagraniczny

W lutym br. wyeksportowano z kraju 30,4 tys. t cukru wobec 1,5 tys. t w analogicznym okresie ubiegłego roku. Eksport cukru ogółem w pierwszych dwóch miesiącach br. (dane GUS) wyniósł 49,4 tys. t. Import cukru do Polski w styczniu i lutym br. wyniósł 12,8 tys. t i był minimalnie (o 0,5%) niższy w porównaniu z analogicznym okresem 2002 roku. W lutym br. importowano ponad 7 tys. t cukru, tj. porównywalnie jak przed rokiem.

Zapasy

Według danych GUS, krajowe zapasy cukru na koniec marca 2003 roku wyniosły 1109 tys. t i były o 24% wyższe aniżeli w tym samym okresie 2002 roku (896 tys. t).

Działania ARR

Agencja Rynku Rolnego realizuje mechanizm pobierania opłat cukrowych od producentów cukru i izoglukozy. Odbywa się to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 grudnia 2001 roku w sprawie trybu oraz terminów pobierania opłat cukrowych.
Termin dokonywania wpłat raty końcowej przez producentów cukru w wysokości 70% całkowitej opłaty cukrowej upłynął 30 kwietnia br. Natomiast producenci izoglukozy zobowiązani są uiścić ratę końcową w wysokości 50% całkowitej opłaty cukrowej w terminie do 15 lipca 2003 roku. W maju br. Agencja kontynuowała sprzedaż cukru z zapasów z przeznaczeniem na eksport.

 Od początku bieżącego roku zawarto umowy sprzedaży na ponad 6,6 tys. t cukru. Obecnie Oddziały Terenowe ARR zawierają umowy sprzedaży cukru (z przeznaczeniem na dokarmianie rodzin pszczelich) z organizacjami pszczelarskimi.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę