aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sencor® Liquid 600 SC - metrybuzyna w nowej odsłonie

3 grudnia 2015
Sencor Liquid 600 SC – to nowy herbicyd firmy Bayer Cropscience, który uzyskał rejestrację w grudniu 2012 roku. Jest to pierwsza na rynku płynna formulacja metrybuzyny, która od obecnego sezonu wegetacyjnego pozwoli na długotrwałe zabezpieczenie plantacji ziemniaka przed zachwaszczeniem pierwotnym i wtórnym.
Herbicyd Sencor Liquid 600 SC jest przeznaczony głównie do zwalczania dwuliściennych gatunków chwastów i niektórych jednoliściennych w uprawie ziemniaka, pomidora i marchwi. Jest to wysokoskoncentrowany środek zawierający 600 g metrybuzyny w 1 litrze herbicydu. Metrybuzyna jest znaną substancją czynną , która należy do grupy inhibitorów fotosyntezy, a pobierana jest przez korzenie, jak i liście. Dzięki temu jest bardzo uniwersalna w stosowaniu i można ją aplikować zarówno przed jak i po wschodach ziemniaka. Charakteryzuje się wysoką skutecznością w zwalczaniu najbardziej uciążliwych gatunków chwastów, które mogą utrudniać przeprowadzenie zbioru, zwiększając tym samym  ilość bulw uszkodzonych.

 
Czteroletnie badania herbicydu Sencor Liquid 600 SC przeprowadzone w IHAR – PIB w Boninie potwierdzają jego wysoką skuteczność chwastobójczą (rys. 1).


Rys. 1. Skuteczność zwalczania dominujących gatunków chwastów (średnia z 4 lat badań) 

Kolejnym atutem nowej formulacji metrybuzyny jest wygoda i łatwość przygotowania cieczy użytkowej. Fakt, że Sencor Liquid 600 SC zawiera niższą ilość substancji aktywnej (metrybuzyny) powoduje, że mniejsza jej ilość jest wprowadzana do środowiska. Ma to duże znaczenie w świetle wejścia w życie z dniem 01.01.2014 roku Dyrektywy Unii Europejskiej o zrównoważonym stosowaniu pestycydów i integrowanej ochronie roślin.

Dodatkowe zalety herbicydu Sencor Liquid 600 SC:
- bardzo duża łatwość odmierzenia ustalonej ilości środka;
- nie pyli się w trakcie przygotowania cieczy użytkowej;
- nie wymaga wcześniejszego rozpuszczenia;
- łatwo i szybko rozprowadza się w zbiorniku opryskiwacza;
- nie wykazuje podwyższonej lepkości w niskich temperaturach;
- szybko i dobrze wymywa się z opakowań;
- nie tworzy osadów na filtrach i ściankach opryskiwacza.

Podstawowy zakres  stosowania  Sencoru Liquid 600 SC w uprawie ziemniaków  przedstawia się następująco  :
a) przed wschodami ziemniaka – po ostatecznym uformowaniu redlin (po aplikacji herbicydu nie wykonuje się żadnych zabiegów mechanicznych) w dawce 0,75 l/ha – 1,0 l/ha, przy czym niższą dawkę zaleca się stosować na glebach lekkich i średnich, a wyższą – na ciężkich, gliniastych;
b) po wschodach ziemniaka – gdy rośliny ziemniaka osiągną wysokość od 13 do 15 cm, a chwasty 4 cm w dawce 0,5 l/ha;
c) zabieg dzielony 0,3 l/ha – przedwschodowo i 0,2 l/ha powschodowo, przy czym odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami musi wynosić minimum 7 dni.
W celu poszerzenia spektrum zwalczanych gatunków chwastów głównie jednoliściennych wieloletnich, Sencor Liquid 600 SC możemy stosować w mieszaninach z zarejestrowanymi   graminicydami w uprawie ziemniaków.  
Przy stosowaniu metrybuzyny należy pamiętać o możliwości wystąpienia efektu fitotoksycznej reakcji, która najczęściej widoczna jest po aplikacji w terminie powschodowym. Do chwili obecnej przebadano w Boninie 40 odmian ziemniaka pod kątem wrażliwości na powschodowe stosowanie herbicydu Sencor Liquid 600 SC w dawce 0,5 l/ha (tab. 1).

Objawy tej reakcji mają najczęściej charakter przemijający w czasie i nie wpływają na wielkość uzyskiwanego plonu. Należy jednak pamiętać, że odmiany o podwyższonej wrażliwości oraz bardzo wrażliwe mogą reagować znacznym spadkiem plonu. Dlatego w ich uprawie zaleca się stosowanie metrybuzyny wyłącznie w terminie przed wschodami ziemniaka.
Uzyskany zakres rejestracji przez Sencor Liquid 600 SC wzbogaca ofertę dostępnych w obrocie herbicydów nie tylko do zwalczania chwastów w uprawie ziemniaków ale również  pomidora i marchwi . Płynna formulacja umożliwia utrzymanie wysokiej skuteczności chwastobójczej przy jednoczesnym zwiększeniu ochrony środowiska dzięki mniejszej ilości  substancji czynnej  wprowadzanej na jednostkę powierzchni chronionej

POWIĄZANE

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę