aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tański tłumaczy się przed Sejmem

13 czerwca 2003

Posłowie wysłuchali w czwartek informacji ministra rolnictwa Adama Tańskiego na temat zaginięcia zboża z rezerw Agencji Rynku Rolnego, a także toczącego się w tej sprawie śledztwa.

W dyskusji posłowie odnieśli się także do zarzutów wobec Artura Balazsa, stawianych przez dziennik "Trybuna".

Według Tańskiego, Balazs nie figurował i nie figuruje w rejestrze przedsiębiorców, którzy zawarli z Agencją Rynku Rolnego umowy na skup oraz przechowywanie zbóż. Według ministra, informacje, które zamieścił dziennik 'Trybuna', "całkowicie rozmijają się z prawdą".

Balazs poinformował w czwartek w Sejmie, że w odpowiedzi na zarzuty "Trybuny", jakoby jest związany z aferą zbożową, złożył pozew przeciwko dziennikowi, a także przeciwko Andrzejowi Łukowskiemu - właścicielowi jednego z elewatorów. Poddaję się absolutnie sprawdzeniu. W tej sprawie potrzebny jest absolutny obiektywizm i możliwość wyjaśnienia jej do końca – powiedział.

Odnosząc się do niedoborów zbóż w elewatorach Tański ocenił, że przyczyny powstawania takiej sytuacji tkwią w systemie interwencji, który jest niewydolny. "System interwencji rynkowej jest niewydolny, gdyż ARR w okresie żniw zastępuje podmioty rynkowe, przyjmując organizację skupu. Eliminuje to możliwość dłuższego kontraktowania dostaw przez przetwórców, ze wszystkimi ujemnymi tego konsekwencjami" - powiedział minister rolnictwa.

Ten wadliwy system interwencji będzie w tym roku kontynuowany, ale – jak podkreślił Tański – w ulepszonej formie. Wprowadzona zostaje dopłata dla rolników, którzy przechowają zboże w domach składowych od momentu żniw do końca grudnia. Otrzymają oni 120 zł od tony przechowywanego zboża. Natomiast jeśli od 1 stycznia do końca czerwca 2004 roku rolnicy sprzedadzą przechowywane zboże za pośrednictwem giełdy towarowej i uzyskają cenę niższą niż cena interwencyjna, będą mogli otrzymać od Agencji Rynku Rolnego dopłatę wyrównawczą, stanowiącą różnicę między tą ceną a faktyczną ceną przetargu – powiedział Tański.

W dalszej perspektywie – po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – domy składowe będą funkcjonować jako przedsiębiorstwa przechowalnicze, uczestniczące w zakupie zbóż w okresie żniw, zastąpią dotychczasowe działania prowadzone przez Agencję.

Tański powiedział także, ze Agencja przeprowadziła weryfikację umów zawartych na przechowywanie zapasów, które są własnością ARR. Zmiana konstrukcji umów dotyczy wyeliminowania zapisów, mogących w jakikolwiek sposób wpłynąć na możliwość powstawania niedoborów w magazynach, a także ścisłe uzależnienie wypłaty pieniędzy od stwierdzenia stanów magazynowych.

Tański podkreślił, że umowy na przechowywanie zbóż szczegółowo określały obowiązki przedsiębiorcy oraz działania Agencji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Przedsiębiorca zobowiązany jest m.in. do pisemnego potwierdzania, ile jest w magazynach zbóż należących do ARR. W umowach zapisano też obowiązek przekazywania władzom Agencji pisemnych raportów o stanach magazynowych zbóż na koniec każdego miesiąca; dokonywania inwentaryzacji zbóż poprzez spis z natury raz na dwa lata. Według Tańskiego, przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za "nienaruszalność zboża" przyjętego na przechowanie.

Tański wyjaśnił, że Agencja może wezwać przedsiębiorcę do uzupełnienia braków w określonym terminie. Jeśli po określonym terminie zboża nadal nie będzie w magazynach, Agencja może rozwiązać umowę i obciążyć przedsiębiorcę opłatą w wysokości równowartości brakującego zboża po cenie interwencyjnej powiększonej o 50 proc. – powiedział Tański.

Minister przypomniał także, że w wyniku kontroli - po stwierdzeniu braków zboża w elewatorach – z Agencji zostali odwołani wiceprezesi: Antoni Tarczyński i Marek Kozikowski oraz dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji w Poznaniu Władysław Kot i dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Krzysztof Pankau.

Głosowanie w sprawie przyjęcia informacji ministra Tańskiego odbędzie się w piątek.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę