aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Unikalny na skalę europejską bank nasion w Warszawie

13 kwietnia 2004

W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie na obrzeżach Warszawy działa jedyny w Europie bank nasion, w którym zbiory przechowywane są w oparach ciekłego azotu.

- To unikalna jednostka. W Europie działa kilkadziesiąt banków nasion, ale wszystkie wykorzystują zamrażarki. Poza tym na razie banki są w większości nastawione na gromadzenie nasion roślin uprawnych i roślin ozdobnych. Mój bank jest szczególny, ponieważ przechowuję w nim wyłącznie nasiona dzikich roślin ginących - mówi szef banku, Roman Muranyi.

Bank prowadzą Roman Muranyi i Małgorzata Zwierzyńska, którzy sami wykonują wszystkie prace konserwatorskie, niezbędne badania i sami pozyskali fundusze na działanie banku.

Pomysł utworzenia Narodowego Banku Nasion Polskich Roślin Chronionych i Ginących w Ogrodzie Botanicznym PAN powstał na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Od roku 1991 do 1994 Muranyi i Zwierzyńska opracowywali technikę bezpiecznego zamrażania i rozmrażania nasion. Do roku 2001 przebadano nasiona około 100 gatunków polskich roślin chronionych i ginących. Badania te są konieczne, ponieważ przed zamrożeniem nasion pracownicy banku muszą mieć pewność, że po rozmrożeniu będą potrafili obudzić nasiona i wyhodować z nich zdrowe rośliny.

Podczas badań zebrano bardzo dużo informacji o hodowli roślin ginących. "Skutkiem ubocznym" badań było otrzymanie tysięcy siewek rzadkich gatunków. Siewki te nie zostały zniszczone, ale wysadzone w Ogrodzie Botanicznym i w środowisku naturalnym.

W ten sposób uratowano od zagłady trzy gatunki polskich roślin. Był to jeden gatunek paproci - nerecznica Villara i dwa gatunki roślin nasiennych - sasanka słowacka i traganek zwisłokwiatowy. Nasiona traganka i sasanki są również przechowywane w banku.

Obecnie w banku znajdują się nasiona około 60 gatunków roślin, a liczba ta wzrośnie do około 80 w połowie tego roku, ponieważ wtedy zostaną zakończone badania nad kolejnymi gatunkami. Zgromadzone okazy będą reprezentowane przez około 300 populacji tych gatunków na terenie Polski.

- Mam w banku dużo nasion pięknych i bardzo rzadkich roślin. Boleję nad tym, że nie mam nasion storczyków. Niestety nikt nie potrafi rozmnażać tych roślin z nasion. Znane są wyłącznie inne metody - narzeka Muranyi.

Technika kriogeniczna, wykorzystywana w Powsinie ma przewagę nad innymi metodami, stosowanymi powszechnie w bankach nasion. Tradycyjne zamrażarki utrzymują temperaturę około minus 30 stopni C. Przechowywane w tych warunkach nasiona mogą przetrwać kilkanaście lat, w szczególnych wypadkach kilkadziesiąt. Po upływie tego czasu trzeba nasiona obudzić i reprodukować, aby móc zamrozić świeże. Poza tym zamrażarki są zawodne i kosztowne w eksploatacji.

Ultraniska temperatura oparów ciekłego azotu (minus 150 stopni) pozwala przechowywać nasiona bez konieczności rozmrażania i reprodukcji przez kilkaset lat albo dłużej. Jest to możliwe dzięki tzw. naczyniom Dewara, czyli termosom z ciekłym azotem. W takim zbiorniku o pojemności 50 kg można schować 1200 fiolek o pojemności 2 ml każda. W każdej fiolce mieści się od kilkuset do kilku tysięcy sztuk nasion. Roczny koszt utrzymania takiego zbiornika nie przekracza kilkuset złotych.

W Polsce działają inne, duże i mniejsze banki nasion, w których okazy przechowywane są w zamrażarkach. Najstarszy i największy z nich to Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie minus 18 stopni C nasiona roślin użytkowych i ich dzikich krewnych. Zgromadzono tam do tej pory nasiona ponad 60 tys. obiektów. Przechowuje się tak oprócz nasion również bulwy, kłącza i inne części roślin, których nie rozmnaża się z nasion.

W Kostrzycy działa Leśny Bank Genów, duży, nowoczesny bank, w którym docelowo mają znaleźć się nasiona wszystkich gatunków drzew, krzewów i krzewinek występujących w Polsce. - Jest to zaplecze genetyczne polskich lasów. Są tam wszystkie najważniejsze lokalne odmiany drzew i krzewów tworzących nasze piękne lasy - mówi Roman Muranyi.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę