W grupie raźniej

8 września 2003

W Augustowie (woj. podlaskie) dyskutowano o perspektywach rozwoju upraw i możliwościach zrzeszania się plantatorów tytoniu. Seminarium pn. „Mazurski tytoń w drodze do Unii Europejskiej” zostało przygotowane przez British American Tobacco Polska S.A.

Uczestnicy seminarium zapoznali się z nowelizacją ustawy o wybranych rynkach rolnych, w tym tytoniowego. Mówiono także o technicznych rozwiązaniach dotyczących dystrybucji dopłat dla plantatorów oraz o organizacji grup producenckich. Mogą one przybierać różne formy prawne. W Polsce są preferowane zrzeszenia. Tak samo postąpili już rolnicy skupieni w Okręgowym Związku Plantatorów Tytoniu w Augustowie. Ich grupa producencka liczy ponad 700 plantatorów. Nie jest jednak jeszcze zarejestrowana u wojewody podlaskiego. 

Jedną z korzyści, jaką niesie ze sobą założenie grupy producenckiej jest możliwość uzyskania pomocy, w tym finansowej i doradczej, ze strony państwa. Grupa jednak ma obowiązek przejąć na siebie wszystkie dotychczasowe długi poszczególnych rolników. Lepiej więc wejść do niej bez zobowiazań. To grupa będzie odkupowała surowiec od rolników i odsprzedawała, po takiej samej cenie, pierwszemu przetwórcy.

Plantatorów interesowały zagadnienia związane z opłacalnością produkcji. Poczesne miejsce zajmują dopłaty, których wysokość ustalono na 2,50 zł od jednego kilogram surowca. 

Do wniosku o przyznanie dopłat należy dołączyć kserokopie faktur sprzedaży tytoniu i oświadczenie z podpisem i danymi osobowymi – informowała Grażyna Danesh z Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku. – Należy to zrobić skrupulatnie i zgodnie ze stanem faktycznym. Pamiętajmy, że chodzi o pieniądze podatników, a Agencja jest rozliczana z ich rozdysponowania. W razie wystąpienia nieprawidłowości dopłaty muszą być zwrócone – przestrzegała G. Danesh.

Rejon Augustowa uchodzi za tytoniowe zagłębie Polski północno-wschodniej. Do fabryki papierosów BAT w mieście nad Nettą trafia tytoń od ponad 740 plantatorów. Dla wielu z nich dochody ze sprzedaży „machorki” są głównym źródłem utrzymania. Dominują dwie odmiany tytoniu jasnego – Virginia ( 80 proc. upraw ) i Burley (20 proc.). Średnia powierzchnia plantacji wynosi, odpowiednio, 2,12 i 0,98 ha.


POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę