Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

W grupie raźniej

8 września 2003

W Augustowie (woj. podlaskie) dyskutowano o perspektywach rozwoju upraw i możliwościach zrzeszania się plantatorów tytoniu. Seminarium pn. „Mazurski tytoń w drodze do Unii Europejskiej” zostało przygotowane przez British American Tobacco Polska S.A.

Uczestnicy seminarium zapoznali się z nowelizacją ustawy o wybranych rynkach rolnych, w tym tytoniowego. Mówiono także o technicznych rozwiązaniach dotyczących dystrybucji dopłat dla plantatorów oraz o organizacji grup producenckich. Mogą one przybierać różne formy prawne. W Polsce są preferowane zrzeszenia. Tak samo postąpili już rolnicy skupieni w Okręgowym Związku Plantatorów Tytoniu w Augustowie. Ich grupa producencka liczy ponad 700 plantatorów. Nie jest jednak jeszcze zarejestrowana u wojewody podlaskiego. 

Jedną z korzyści, jaką niesie ze sobą założenie grupy producenckiej jest możliwość uzyskania pomocy, w tym finansowej i doradczej, ze strony państwa. Grupa jednak ma obowiązek przejąć na siebie wszystkie dotychczasowe długi poszczególnych rolników. Lepiej więc wejść do niej bez zobowiazań. To grupa będzie odkupowała surowiec od rolników i odsprzedawała, po takiej samej cenie, pierwszemu przetwórcy.

Plantatorów interesowały zagadnienia związane z opłacalnością produkcji. Poczesne miejsce zajmują dopłaty, których wysokość ustalono na 2,50 zł od jednego kilogram surowca. 

Do wniosku o przyznanie dopłat należy dołączyć kserokopie faktur sprzedaży tytoniu i oświadczenie z podpisem i danymi osobowymi – informowała Grażyna Danesh z Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku. – Należy to zrobić skrupulatnie i zgodnie ze stanem faktycznym. Pamiętajmy, że chodzi o pieniądze podatników, a Agencja jest rozliczana z ich rozdysponowania. W razie wystąpienia nieprawidłowości dopłaty muszą być zwrócone – przestrzegała G. Danesh.

Rejon Augustowa uchodzi za tytoniowe zagłębie Polski północno-wschodniej. Do fabryki papierosów BAT w mieście nad Nettą trafia tytoń od ponad 740 plantatorów. Dla wielu z nich dochody ze sprzedaży „machorki” są głównym źródłem utrzymania. Dominują dwie odmiany tytoniu jasnego – Virginia ( 80 proc. upraw ) i Burley (20 proc.). Średnia powierzchnia plantacji wynosi, odpowiednio, 2,12 i 0,98 ha.


POWIĄZANE

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę