Adama_poleposition_15.03_30.04

Widmo słabych zbiorów.

16 maja 2007
W zeszłym roku susza, teraz przymrozki. Plantatorzy załamują ręce i podliczają straty. Ale widmo słabych zbiorów to nie tylko ich problem. Przed groźbą nieudanego sezonu stanęły także firmy przetwórcze.

Owoców będzie mniej, dojrzeją później i będą drogie – to wiadomo prawie na pewno. Ale na konkrety trzeba spokojnie poczekać– komentują przetwórcy, bo wszystkie scenariusze są jeszcze możliwe. I te najczarniejsze i te zdecydowanie bardziej optymistyczne. Jak na razie firmy przetwórcze zareagowały zahamowaniem sprzedaży zeszłorocznych zapasów.

- Polscy eksporterzy przestają w tej chwil ten koncentrat eksportowa. Trzymają go wiedząc, że bardziej będzie się opłacać wyeksportować go w przyszłym roku po jeszcze wyższych cenach. – mówi Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa.

- W tej chwili zostawiamy zapasy i będziemy z nich w kolejności korzystać, ale oczywiście to nie wystarczy do bieżącej produkcji – dodaje Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Agros Nova.

Bo żadna firma ze względu na brak surowca nie chciałaby ograniczać planów produkcyjnych.

Rzeszowska spółdzielnia Ogrodniczo-pszczelarska jest jednym z największych odbiorców owoców miękkich w regionie. – Mamy podpisane kontrakty na zbyt towaru i będą to kontrakty w wykonaniu 40-50% mniej, stąd też obawiamy się tutaj jakichś kar. – mówi Jadwiga Solecka. Spółdzielnia 80 % skupionych owoców eksportuje do Niemiec, Holandii, Belgii i Austrii.

- Zakłady przetwórcze też są w bardzo trudnej sytuacji bo nie chcą kupować surowca po bardzo wysokich cenach, chcą cen, które zadowoliłyby ich oraz producentów. – mówi Tomasz Smoleński.

Jeśli w surowiec nie uda się zaopatrzyć w kraju trzeba będzie szukać go zagranicą. Gdzie ? Prawdopodobnie w Chinach, bo to największy producent zarówno truskawek jak i jabłek . Mówi się także o Indiach, Jednak przetwórcy mają jeszcze nadzieję, ze polskich jabłek wystarczy do krajowej produkcji koncentratu. Wiadomo, że polski koncentrat jest najlepszy. 

POWIĄZANE

Do Podlaskiej Izby Rolniczej zgłosił się rolnik prowadzący dział specjalny produ...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że w dniu 15 maja 2021 r. upływa ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę