aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wino będzie coraz lepsze

20 listopada 2003

Globalne ocieplenie może przynieść katastrofalne skutki dla naszej planety, ale przynajmniej wino będzie coraz lepsze - donosi CNN, powołując się na badania przeprowadzone przez naukowców z trzech amerykańskich uniwersytetów.

- Każdy plantator winogron potwierdzi, że klimat odgrywa kluczową rolę w ostatecznej jakości rocznika - mówi  Gregory Jones, klimatolog z Southern Oregon University i współautor raportu.

Jones i inni naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Utah i Uniwersytetu Colorado przeanalizowali jakość win z 27 winnic z 9 różnych krajów. Używając systemu oceny roczników domu aukcyjnego Sotheby's stwierdzili, że winnice, w których średnie temperatury podniosły się o 1,3 st. C w ciągu ostatnich 50 lat, produkowały coraz to lepsze trunki.

Efekt był wyraźnie zauważalny w winnicach położonych w chłodniejszym klimacie - na przykład niemieckich. Wyższa temperatura nie zaszkodziła winogronom, a nawet poprawiła ich jakość.

Wyniki badań zostaną opublikowane w najnowszym numerze periodyku "Climatic Change". Raport powinien jednak zainteresować właścicieli winnic położonych na obszarach o cieplejszym klimacie. Zdaniem naukowców bowiem, wzrost temperatur w ciągu kolejnego półwiecza o następne 2 st. C może zaszkodzić niektórym winnicom.

Plantatorzy przystosują się do nowych warunków, być może zmienią się nieco gatunki win, ale nie należy obawiać się drastycznego spadku jakości roczników - twierdzi prof. Andrew Walker z Uniwersytetu California. - Mieliśmy tego przykład ostatniego lata, gdy przez Europę przetoczyła się fala upałów. Winnice z południowych Włoszech czy Grecji wyprodukowały wino tak świetnej jakości, jak w poprzednich latach. A tegoroczne wino z południowej Anglii może okazać się najlepsze od czasu ery lodowcowej - uważa naukowiec.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę