aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiosenne sadzenie

16 kwietnia 2004

W czwartek na terenie leśnictwa Gizewo dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rudce i szczycieńskiej "trójki" sadziły las. Posadzono ponad 3 tys. sadzonek dębu szypułkowego.

Czwartkowe sadzenie lasu jest jednym z elementów edukacji leśnej społeczeństwa, jakie wdraża Nadleśnictwo Szczytno. W akcję sadzenia lasu zostali zaangażowani uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie i Szkoły Podstawowej w Rudce. W sumie na 30 arach las sadziło ponad 50 osób.

Najpierw szkolenie
Zanim jednak dzieci przystąpiły do sadzenia musiały przejść odpowiednie szkolenie. - Należy pamiętać o tym, że musi być zachowana odpowiednia głębokość dołka, a także by sadzonka została posadzona prosto. Ziemia musi być też odpowiednio udeptana - tłumaczył dzieciom zasady sadzenia drzewek Piotr Szczepkowski, leśniczy z Gizewa.

W sumie dzieci posadziły ponad 3 tys. sadzonek dębu szypułkowego. Dla uczniów z Rudki nie było to pierwsza praca na rzecz Nadleśnictwa Szczytno. - Dwa lata temu uczestniczyliśmy w tworzeniu ptasich szkółek - opowiada Małgorzata Szlegel, nauczyciel z SP w Rudce. - W ubiegłym roku wzięliśmy udział w sprzątaniu lasu. Najważniejsze jest to, że dzieci w akcji uczestniczą bez żadnego przymusu.

Ciężko, ale przyjemnie
Wczorajsza akcja miała dla uczniów charakter lekcji podglądowej. Chociaż obszar, na którym sadzono młode drzewka był niewielki, to jednak pod koniec niejeden z uczestników akcji miał już dosyć pracy. 

- Sadzenie lasu to ciężka praca - mówi Marta Góral, uczennica SP nr 3 w Szczytnie. - Ciężka, ale przyjemna. Teraz najważniejsze jest to, aby drzewka się przyjęły. Za 5 lat miło będzie przyjechać i zobaczyć jak pięknie rosną zasadzone przez nas dęby. Wiadomo, więcej drzew to więcej tlenu, a co za tym idzie mniej zanieczyszczeń.

Z sadzenia lasu zadowoleni są nie tylko leśnicy i uczniowie, ale także nauczyciele. - Cieszymy się bardzo, że dzieci chętnie uczestniczą w tego typu pracach terenowych - mówi Artur Mazur, nauczyciel z SP nr 3 w Szczytnie. - W ten sposób najlepiej jest kształtować w uczniach świadomość ekologiczną. Z drugiej strony, jest to dla nich wspaniała odskocznia od codziennych zajęć w szkole.
Sadzenie lasu trwało niecałe trzy godziny. Akcja zakończyła się ogniskiem.

We wtorek, 20 kwietnia w podobnej akcji uczestniczyć będą uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie.


POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę