Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Wiosenne sadzenie

16 kwietnia 2004

W czwartek na terenie leśnictwa Gizewo dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rudce i szczycieńskiej "trójki" sadziły las. Posadzono ponad 3 tys. sadzonek dębu szypułkowego.

Czwartkowe sadzenie lasu jest jednym z elementów edukacji leśnej społeczeństwa, jakie wdraża Nadleśnictwo Szczytno. W akcję sadzenia lasu zostali zaangażowani uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie i Szkoły Podstawowej w Rudce. W sumie na 30 arach las sadziło ponad 50 osób.

Najpierw szkolenie
Zanim jednak dzieci przystąpiły do sadzenia musiały przejść odpowiednie szkolenie. - Należy pamiętać o tym, że musi być zachowana odpowiednia głębokość dołka, a także by sadzonka została posadzona prosto. Ziemia musi być też odpowiednio udeptana - tłumaczył dzieciom zasady sadzenia drzewek Piotr Szczepkowski, leśniczy z Gizewa.

W sumie dzieci posadziły ponad 3 tys. sadzonek dębu szypułkowego. Dla uczniów z Rudki nie było to pierwsza praca na rzecz Nadleśnictwa Szczytno. - Dwa lata temu uczestniczyliśmy w tworzeniu ptasich szkółek - opowiada Małgorzata Szlegel, nauczyciel z SP w Rudce. - W ubiegłym roku wzięliśmy udział w sprzątaniu lasu. Najważniejsze jest to, że dzieci w akcji uczestniczą bez żadnego przymusu.

Ciężko, ale przyjemnie
Wczorajsza akcja miała dla uczniów charakter lekcji podglądowej. Chociaż obszar, na którym sadzono młode drzewka był niewielki, to jednak pod koniec niejeden z uczestników akcji miał już dosyć pracy. 

- Sadzenie lasu to ciężka praca - mówi Marta Góral, uczennica SP nr 3 w Szczytnie. - Ciężka, ale przyjemna. Teraz najważniejsze jest to, aby drzewka się przyjęły. Za 5 lat miło będzie przyjechać i zobaczyć jak pięknie rosną zasadzone przez nas dęby. Wiadomo, więcej drzew to więcej tlenu, a co za tym idzie mniej zanieczyszczeń.

Z sadzenia lasu zadowoleni są nie tylko leśnicy i uczniowie, ale także nauczyciele. - Cieszymy się bardzo, że dzieci chętnie uczestniczą w tego typu pracach terenowych - mówi Artur Mazur, nauczyciel z SP nr 3 w Szczytnie. - W ten sposób najlepiej jest kształtować w uczniach świadomość ekologiczną. Z drugiej strony, jest to dla nich wspaniała odskocznia od codziennych zajęć w szkole.
Sadzenie lasu trwało niecałe trzy godziny. Akcja zakończyła się ogniskiem.

We wtorek, 20 kwietnia w podobnej akcji uczestniczyć będą uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie.


POWIĄZANE

Bruksela, 30 marca 2021 r. – „W Europie jest coraz mniej lasów.” „Nasze lasy są ...

1. kwietnia br. Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczęły sprzedaż ubezpieczeń upraw z d...

Copa i Cogeca zauważyły, że zgodnie z ustaleniami grupy ekspertów państw członko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę