Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Wzrosną ceny margaryny i oleju?

28 sierpnia 2003

Za mało rzepaku Skup rzepaku potrwa jeszcze dwa tygodnie, ale wiadomo już, że zbiory będą w tym roku niższe o 20-30 procent w stosunku do roku ubiegłego. Zakłady tłuszczowe ponownie zaapelowały do rządu o zniesienie 27-procentowego cła na rzepak z importu. Rząd prawdopodobnie wstrzyma się z taką decyzją do grudnia.

Polskim zakładom tłuszczowym uda się skupić jedynie taką ilość rzepaku, która zaspokoi ich potrzeby w około 70 procentach. Zimą rzepak wymarzł i już wiosną było wiadomo, że rolnicy zbiorą nie 1 mln ton (które zaspokoją krajowy popyt na oleje i margaryny), a tylko niewiele ponad 700 mln ton. 

O zniesienie cła na rzepak występowaliśmy do rządu już wiosną – przyznaje Roman Rybacki, prezes ZT w Kruszwicy. – Otrzymaliśmy odpowiedź, że rząd podejmie decyzję w tej sprawie dopiero po zbilansowaniu krajowych zbiorów. Zbilansowanie zbiorów nie nastąpi wcześniej niż w grudniu, kiedy będzie wiadomo, ile rzepaku i ozimego i jarego skupiły przetwórnie. W resorcie rolnictwa przewidują, że cło na rzepak zostanie zawieszone, ale dopiero od 1 stycznia. 

Prezes Rybacki twierdzi, że zbiory rzepaku ozimego były w tym roku trochę lepsze niż zakładały to pesymistyczne prognozy: - Średnie plony w kraju wyniosły co prawda 2 tony z hektara, ale niektórzy rolnicy zbierali 3-4 tony. Nie wiem, czy będziemy importować rzepak. 

Znacznie łatwiej będzie sprowadzić z zagranicy olej. Obecnie na oleje utwardzone (stosowane do margaryn) obowiązuje zerowa stawka celna, na olej słonecznikowy czy sojowy - 10-procentowa (tylko na olej rzepakowy cło jest bardzo wysokie - 86 procent). Na razie zakłady tłuszczowe będą przerabiały to, co skupiły od polskich rolników, a od 1 maja 2004 r., po wejściu do UE, otworzą się granice i cła zostaną zniesione. 

Dlatego nie przewiduję wzrostu cen na margaryny i oleje roślinne – uspokaja prezes Rybacki. W tym roku zakłady tłuszczowe płaciły za tonę rzepaku ok. 1050 zł (ZT "Kruszwica" najmniej - 1030 zł/t). W porównaniu do średniej ceny z 2002 r. (856 zł/t) to znaczna podwyżka. I z tego powodu ceny jednak mogą wzrosnąć.


POWIĄZANE

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę