Zboże zalega w magazynach

12 lipca 2005

Dramat przeżywają rolnicy na Dolny Śląsku i Opolszczyźnie. Za kilka dni rozpoczynają się żniwa, a w magazynach jest co najmniej 150 tys. ton ziarna z ubiegłorocznych zbiorów.
 
Co gorsza tego zboża mimo, że jego cena jest wyjątkowo niska, nikt nie chce już kupić. Niektórzy rolnicy w swoich magazynach mają po 20 ton i więcej ubiegłorocznej pszenicy oraz jęczmienia. Na razie tylko nielicznym udaje się sprzedać niewielkie ilości ziarna. Rolnicy, którzy przechowywali zboże u siebie i liczyli na wyższą cenę, przeliczyli się.

Sytuację na rynku zbóż wykorzystują firmy skupowe. Zawierają z rolnikami na Opolszczyźnie umowy na skup tegorocznych plonów. Proponują jednak 320 zł za tonę pszenicy. Co ciekawe mimo, że jest to o ponad jedną czwartą cena niższa niż ustalona w unijnym skupie interwencyjnym czyli 101 euro za tonę, wielu rolników podpisuje umowy mówiąc, że zmusza ich do tego sytuacja na rynku zboża. Godzą się na warunki stawiane przez monopolistów, właścicieli największych elewatorów zbożowych.


POWIĄZANE

Według stanu na 27 stycznia Ukraina wyeksportowała 25,991 mln ton zbóż i roślin ...

Według ukraińskiej agencji Informacyjnej ceny eksportowe kazachskiej pszenicy sp...

Innowacyjny i stworzony w duchu zasad zrównoważonego rolnictwa środek ochrony ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę