Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Amerykanin przeciwko hodowli świń w Więckowicach

22 lipca 2003

Przeciwko przemysłowym fermom trzody chlewnej protestował w podpoznańskich Więckowicach amerykański profesor Robert Francis Kennedy. Jedna z takich ferm powstała w tej miejscowości.

Dzięki protestom mieszkańców Więckowic inwestor - spółka powiązana z amerykańską firmą Smithfield Foods - nie zdecydował się w tym miejscu na bezściółkową hodowlę trzody chlewnej i prowadzi hodowlę na ściółce.

Mimo to mieszkańcy narzekają na odór dochodzący z chlewni i protestują przeciwko zanieczyszczaniu środowiska. W poniedziałkowym (21 lipca) proteście wzięło udział ok. 30 osób.

Wcześniej, podczas konferencji "Ochrona środowiska w aspekcie zagrożeń ze strony przemysłowych ferm trzody chlewnej", Kennedy przestrzegał w Poznaniu przed inwazją wielkich producentów. Konferencję zorganizowała poznańska Akademia Rolnicza.

Robert Kennedy jr., pełnomocnik Rady Ochrony Zasobów Naturalnych USA, zasłynął z tego, że wygrał przed amerykańskimi sądami z firmą Smithfield Foods w około 30 sprawach przeciwko praktykom hodowlanym tej firmy. Firma Smithfield Foods zmonopolizowała rynek trzody chlewnej w USA. W Polsce jest udziałowcem Animeksu.

Chcę was ostrzec, abyście nie popełniali naszych błędów. Czuję się zobowiązany, ponieważ każda wygrana przed sądem w USA sprawa odbija się tym, że firma przenosi się do innych krajów, w tym do Polski - powiedział Kennedy.

To, co się dzieje w Północnej Karolinie, to krajobraz z opuszczonymi farmami, nieczynnymi bankami, zabitymi deskami kościołami i szkołami na przestrzeni dziesiątków kilometrów. Zamiast tego widzi się gigantyczne fabryki świń - dodał.

Według Amerykanina 15 lat temu w Północnej Karolinie hodowlę trzody chlewnej prowadziło 27 tys. farmerów. Dziś nie pozostał nawet jeden, gdyż zostali wyparci przez około 2 tys. wielkich hodowli, które - jego zdaniem - są największym trucicielem w amerykańskim rolnictwie. Wielkie świńskie fermy emitują m.in. siarkowodór i amoniak, które mogą być przyczyną wielu chorób.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę