EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Apel DIR w sprawie żywca wieprzowego

29 grudnia 2006

W związku z drastycznym obniżeniem cen sprzedaży żywca wieprzowego Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Premiera Jarosława Kaczyńskiego o niezwłoczne wdrożenie skupu żywca wieprzowego na rezerwy państwowe przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Zdaniem Leszka Grali, prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej okresowe zwiększenie rezerw państwowych i skup żywca wieprzowego na potrzeby tych rezerw w cenie minimalnej , wyższej np. o 10 % od aktualnie obowiązujących cen rynkowych uspokoi sytuacje na rynku i zahamuje spadek cen. Już od kilku tygodni w Polsce obserwuje się bowiem drastyczne obniżenie cen sprzedaży żywca wieprzowego. Obecne ceny rynkowe znacznie odbiegają od kosztów produkcji i tylko natychmiastowe działania zapobiegawcze mogą zatrzymać dalszy spadek cen oraz powstrzymać niezadowolenie wśród rolników, producentów trzody chlewnej.

- W naszej ocenie tylko natychmiastowe działania związane z wdrożeniem skupu żywca wieprzowego na rezerwy państwowe nie wymaga długotrwałej procedury związanej z uzgodnieniem tego działania z Komisją Europejską . Każdy kraj Członkowski określa rezerwy państwowe i może zdecydować o ich okresowym zwiększeniu lub zmniejszeniu. Do Zarządu i biur Dolnośląskiej Izby Rolniczej docierają sygnały zdesperowanych rolników, którzy grożą blokadami dróg i innych miejsc publicznych w przypadku braku poprawy sytuacji na rynku trzody chlewnej . Produkcji żywca nie można zaprzestać z dnia na dzień. Rolnicy powiększają straty swoich gospodarstw i oczekują niezwłocznych oraz skutecznych rozwiązań zaistniałej sytuacji – mówi Leszek Grala.


POWIĄZANE

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...

Z nowego sprawozdania EFSA wynika, że unijny sektor hodowli spełnia wymagania us...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę