CTR_80917

ARR skupi 25 tys. ton wieprzowiny

14 stycznia 2004

Rozpoczęty 5 stycznia skup półtusz wieprzowych na odnowienie rezerw państwowych przebiega bez przeszkód i choć szczegóły owiane są tajemnicą, wiadomo już, że do chłodni trafi około 25 tys. ton tego towaru, a nie jak wcześniej przypuszczali maklerzy 50 tys. Cena skupu to średnio 3,20 zł za kilogram. Właścicielami mięsa będą ubojnie, a Agencja Rynku Rolnego ma pokrywać koszty uboju i przechowywania.

Tymczasem na rynku żywca coraz spokojniej. W całym kraju towaru jest nadal dużo. Zakłady mięsne nie mogą narzekać na brak dobrego i taniego surowca, ale ceny powoli rosną. Za wagę bitą ciepłą przedsiębiorstwa płacą od 3,80 zł do 4,20 zł za kilogram, natomiast rolnicy mogą otrzymać w skupie średnio około 3 zł za kilogram w zależności od mięsności i regionu kraju.

Jedne z najwyższych cen za żywiec wieprzowy rolnicy uzyskują w woj. mazowieckim. Maksymalnie punkty skupu płacą 3,5 zł za kilogram. Najwięcej zapłacimy za prosięta na targowiskach na Dolnym Śląsku, ale jest to i tak niedużo, maksymalnie niecałe 80 zł za sztukę. W ciągu tylko ostatniego kwartału w niektórych regionach ceny spadły nawet o połowę.


POWIĄZANE

Od miesiąca w Polsce nie stwierdzono nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (AS...

Rosnąca konsumpcja drobiu napędza rozwój i inwestycje w polskim przemyśle drobia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę